Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra mesto opäť ožije rôznymi podobami umenia

.sponzorované .promotion

31. ročník festivalu ponúkne od 23. do 28. septembra 2022 nielen divadelné predstavenia, ale v rámci sprievodného programu rôzne podujatia a aktivity pre všetky vekové kategórie.

Počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra mesto opäť ožije rôznymi podobami umenia PRIMA, najnovšie dielo jedného z najúspešnejších a najoceňovanejších českých umelcov slovenského pôvodu Viktora Černického

Divadelná Nitra sa tento rok nesie v znamení témy  k r e h k o s ť / f r a g i l i t y.  Organizátori vnímajú krehkosť ako vyjadrenie pocitu ohrozenia či zraniteľnosti, zároveň však tento pojem vyjadruje starostlivosť, empatiu, nehu – teda to, čo v tomto svete, zdá sa, chýba. Rôzne podoby krehkosti prinesie pätnásť inscenácií hlavného programu aj bohatý sprievodný program, ktorý ponúkne návštevníkom takmer štyridsať podujatí – koncerty známych hudobníkov, diskusie na angažované témy, pestrý program pre deti. Po čase sa na festival vracia aj tradičná sobotná Nitrianska biela noc.

Zahraničný program v plnej sile s novými menami

Po dvoch netradičných pandemických verziách sa tento rok festival vracia do tradičnej podoby – v hlavnom programe sa predstaví až osem zahraničných diel z Chorvátska, Rakúska, Francúzska, Ukrajiny, Poľska, Maďarska, Česka, zo Španielska a Slovinska. Slovenská programová sekcia prinesie sedem titulov z domácej scény – tri z týchto inscenácií vznikli v koprodukcii Slovenska s Maďarskom, Ukrajinou a Českom. Dokopy ponúkne hlavný program 31. ročníka divákom pätnásť titulov.

Kurátorka Martina Vannayová vysvetľuje výber aj aktuálne dramaturgické smerovanie festivalu: „Zahraničný program vznikal v čase, keď nebolo jasné, ako sa bude pandémia vyvíjať a či sa festival vôbec uskutoční. Kládli sme si a stále si kladieme zásadné dramaturgické otázky, ktoré by sa dali zjednodušiť na jednu: Čo v dnešnej dobe, ktorá ešte zreteľnejšie ako pred pandémiou odráža paradoxy hodnôt západnej civilizácie, vypovedať divadelným festivalom? Nehovoriac o ekologickej kríze, ktorá je každým rokom prítomnejšia a jej riešenie sa stráca v ďalšom návale barbarstva.“ 

Na festivale sa predstavia medzinárodne uznávaní etablovaní divadelníci a objavia sa aj nové mená mladých progresívnych tvorcov. Festival otvorí významný chorvátsky choreograf, divadelný režisér a performer Matija Ferlin, ktorý navštívi nitriansky festival prvýkrát. V najlepšej inscenácii uplynulej sezóny podľa slovinských divadelných kritikov Sad Sam Matúš sa inšpiroval najznámejším zhudobnením Evanjelia sv. Matúša – Matúšovými pašiami J. S. Bacha. Český divadelný a vizuálny umelec Jan Mocek zasa zavedie divákov do paralelného sveta online videohier a v performancii Virtual Ritual odhalí skryté prepojenia medzi skutočným a virtuálnym svetom. Na Divadelnej Nitre sa prvýkrát predstaví aj Paweł Sakowicz, reprezentant najmladšej generácie poľského súčasného tanca. Na festivale uvedie hneď dve svoje autorské sóla: Jumpcore a Amando. Obe fascinujú diváka originálnou dramaturgiou, minimalistickým a zároveň pôsobivým tanečným a pohybovým výrazom a nečakaným hudobným ambientom. Zahraniční kurátori v rámci V4 reflektujú aj tvorbu maďarskej nezávislej scény – mladý divadelník László Göndör v dokumentárnej inscenácii Sníval som so starou mamou prináša výpoveď o neobyčajnom takmer storočnom živote svojej starej mamy Évy Katonovej. Ďalší z umelcov, ktorí sa objavia v Nitre po prvýkrát, je španielsky autor a režisér Pablo Fidalgo. Vo svojom doteraz najosobnejšom a najpolitickejšom diele Encyklopédia bolesti. I. diel: Zostane to medzi nami rozpráva o inštitucionálnom násilí, o skúsenostiach niekoľkých generácií žiakov a študentov cirkevných škôl. Súčasťou hlavného programu je aj PRIMA, najnovšie dielo jedného z najúspešnejších a najoceňovanejších českých umelcov slovenského pôvodu Viktora Černického. Na festivale budú v performancii okrem profesionálov účinkovať aj vybraní záujemcovia, ktorí predtým absolvujú intenzívny pohybový workshop s Viktorom Černickým. Asociácia Divadelná Nitra stála pri zrode neobyčajného projektu Kronika vojny, nenávisti a lásky. Ukrajinský umelecký kolektív WE: media theater začal ihneď po vypuknutí konfliktu dokumentovať vojnové udalosti a zbierať výpovede svedkov. Pod vedením režiséra Saška Bramu ich súbor spracoval do performatívnej prezentácie, ktorá bude uvedená v nitrianskej Synagóge.

Virtual RitualVirtual Ritual

PRIMA, najnovšie dielo jedného z najúspešnejších a najoceňovanejších českých umelcov slovenského pôvodu Viktora ČernickéhoPRIMA, najnovšie dielo jedného z najúspešnejších a najoceňovanejších českých umelcov slovenského pôvodu Viktora Černického

Slovenský program ako synergia nezávislého a zriaďovaného divadla

Kurátorka slovenského programu Mária Danadová sa o svojom výbere piatich rôznorodých diel vyjadrila: „Úzka spolupráca (medzinárodná a medziodborová) je signifikantným prienikom piatich diel, ktoré sa dostali do finálneho výberu slovenskej časti v hlavnom programe festivalu Divadelná Nitra. Ide o inscenácie a performancie zriaďovanej i nezávislej scény, ktoré vedú odvážne a do hĺbky krehké dialógy medzi obsahom a formou, témou a prostriedkami, ktoré tému rozkrývajú a vrstvia.“ 

Originálne autorské sólo Timeout Burnout uvedie na festivale mladý tanečník Lukáš Bobalik, predstaviteľ najmladšej generácie slovenského súčasného tanca. Jeho tanečný tenisový zápas bude na scéne sprevádzať dvojica vynikajúcich hudobníkov – spevák Peter Mazalán a gitarista Jakub Mitrík. Nitrianskemu divákovi známe Divadlo Pôtoň tento rok prichádza na festival s inscenáciou Swing Heil!, ktorú umelecká dvojica Iveta Ditte Jurčová a Michal Ditte vytvorila v spolupráci s Horáckym divadlom Jihlava. Táto vizuálno-pohybová performancia rozkrýva prejavy nacionalizmu a extrémizmu na príbehoch dvoch neobyčajných žien. Po úspešnej inscenácii Rükverc/Spiatočka sa po siedmich rokoch do Nitry vracia aj košické Divadlo Thália. Monodráma Otec, Matka, Chľast v podaní impozantného slovensko-maďarského herca Róberta Lucskaya zobrazuje dospievanie v tieni závislého rodiča. Za viacžánrovým standupom stoja aj dvaja skvelí divadelníci – režisér József Czajlik a dramatik a dramaturg Miklós Forgács. Ďalším tanečným dielom v tohtoročnom slovenskom výbere je experimentálna performancia Soft Spot, ktorá vznikla v spolupráci slovenských tanečníc Sone Ferienčíkovej a Martiny Hajdyla a progresívnej maďarskej choreografky Adrienn Hód. Soft Spot je súčasne inštaláciou dvoch nekonkrétnych, bezpohlavných tiel i „tanečným koncertom“ dvoch výrazných a oceňovaných slovenských tanečníc, ktoré sa vyznačujú osobitými pohybovými poetikami. Pravidelným festivalovým hosťom je aj Slovenské komorné divadlo Martin. Na 31. ročníku sa predstaví s oceňovanou inscenáciou D1 (pracovný názov), ktorá je ironickým pohľadom nielen na dosiaľ nedostavanú diaľnicu medzi Bratislavou a Košicami, ale i na našu národnú mentalitu. Autorom textu aj režisérom inscenácie je umelecký šéf martinského divadla Lukáš Brutovský. Slovenský program zavŕši prezentácia tvorby kurátorky slovenskej programovej sekcie. Mária Danadová je spoluzakladateľkou súboru Odivo, ktorý v spolupráci s geniálnym bábkarským technológom a bábkohercom Ivanom Martinkom vytvoril neobyčajnú bábkovú inscenáciu Svetlonos. Postava Svetlonosa tu ožíva ako spojenie živého herca a bábky v rozprávkovej obrazivosti a v technologicky bravúrnom predvedení.

Timeout Burnout Timeout Burnout

SvetlonosSvetlonos

Swing Heil!Swing Heil!

Soft SpotSoft Spot

Súčasťou programu bude opäť aj tvorba domáceho Divadla Andreja Bagara. To sa na festivale predstaví inscenáciou Kým nastane ticho dramaturgičky Slavky Civáňovej a režisérky Ivety Ditte Jurčovej, ktorá vypovedá o nevyhnutnosti chrániť krehkú prírodu a životné prostredie. Súčasťou predstavenia je vzdelávací program pre deti a ich rodičov. 

Sprievodný program oživí Nitru rôznymi formami umenia pre všetky vekové kategórie

Medzinárodný festival Divadelná Nitra každý rok prináša návštevníkom aj bohatý sprievodný program pre malých i veľkých a inak to nebude ani tento rok. Počas šiestich festivalových dní ponúkne návštevníkom koncerty, pouličné šou, divadelné predstavenia na námestí, tvorbu mladých začínajúcich divadelníkov, angažované diskusie či nočné dobrodružstvá počas sobotnej Nitrianskej bielej noci. „Koncepcia sprievodného programu v sebe spája rokmi overené prvky s novými impulzmi. Pri jeho tvorbe bolo našou ambíciou klásť dôraz na spoluprácu viacerých aktérov kultúrneho života v Nitre, ktorá je v posledných rokoch podporená snahou o rozvíjanie prvkov participácie v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Na tento účel sme v priestoroch bodu.K7 usporiadali počas tohto roka niekoľko brunchov zameraných na jednotlivé okruhy našich partnerov – zástupcov zriaďovaných inštitúcií aj občianskeho sektora, ktorí nám priamo pomáhali vytvárať finálnu podobu sprievodného programu,“ objasňuje proces tvorby sprievodného programu jeho dramaturg Miro Zwiefelhofer. 

Knihy z police do ulice

Už prvý festivalový deň sa návštevníci môžu tešiť na pravidelné podujatie KníhKupecká, ktoré premení obľúbenú Kupeckú ulicu na platformu živej kultúry. „Z police do ulice“ prenesie knihy opäť Kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom. Poobedie sa začne umeleckými prednesmi žiakov ZUŠ J. Rosinského pod vedením Marice Šiškovej, ktoré doplnia knižné dielničky s Janou Michalovou z bratislavskej Bibiany. Vydavateľstvo Brak prinesie stretnutie so spisovateľom, scenáristom a dramatikom Danielom Majlingom, ktorý pred niekoľkými rokmi pôsobil ako dramaturg aj v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Dnes má na konte i niekoľko oceňovaných kníh. Podujatie zavŕši koncert nitrianskej skupiny Dis is Markéta.

Balaton na nitrianskom námestí

V rámci piatkového festivalového námestia budú mať diváci možnosť vidieť aj pouličnú šou Balaton 1982. Projekt spája umelcov a umelecké zoskupenia z krajín Vyšehradskej štvorky a súčasne spája pantomímu, fyzické divadlo a klauniádu. Balaton 1982 je satirickým exkurzom do módy a hudby uniformnej doby osemdesiatych rokov a pripomenie časy, keď bol Balaton hlavným dovolenkovým cieľom mnohých (nielen) Čechov a Slovákov. „Z takmer štyroch desiatok podujatí, ktoré sú súčasťou sprievodného programu, dávame do pozornosti napríklad pouličnú interaktívnu šou Balaton 1982. Tvorcovia z krajín V4 v nej humorným spôsobom priblížia divákom fenomén socialistických dovoleniek pri najväčšom maďarskom jazere,“ dodáva dramaturg Miro Zwiefelhofer.

Festival deťom prinesie divadlo aj interaktívne workshopy

Pre najmladších divákov je opäť pripravených niekoľko podujatí v rámci programovej línie Festival deťom. Priamo na festivalovom námestí sa odohrajú tri divadelné predstavenia. Divadlo na hojdačke prinesie ekologicky ladené predstavenie pre deti od troch rokov Kolobeh vody o Medardovej kvapke, ktorá putuje svetom vo veľkých vodných pretekoch. Cestou pochopí, že pomoc živým tvorom je dôležitejšia než prvenstvo v súťaži. Je to rozprávanie o tom, ako aj tí najkrehkejší dokážu byť silní, keď pomáhajú iným. Mladé nitrianske nezávislé zoskupenie Divadlo Veteš v predstavení Zobúdzanky spracovalo obľúbenú knižku Daniela Heviera Nám sa ešte nechce spať. Ide o zábavnú hru pre deti od troch rokov o dvoch kamarátkach Nele a Ele, ktoré vlastnia čarovné chrumky, vďaka ktorým sa premieňajú na nečakané postavy a zažívajú príbehy, o ktorých sa im ani nesnívalo. Tretím predstavením na námestí bude Dievčatko s obrovskou fantáziou od Divadla Tuš – bábková inscenácia na motívy známej knižky švédskej spisovateľky Astrid Lindgrenovej Pippi Dlhá pančucha. Deti od troch rokov sa tu zoznámia so životom samotnej spisovateľky, predstaví sa im Pippi a jej kamaráti Tomi a Anika, kôň Alfréd a opička pán Nilson. Zahrajú sa na hľadačov príbehov a v tvorivej dielni po predstavení sa z nich stanú malí spisovatelia, stavbári a speváci. Súčasťou programu bude aj netradičný standup pre deti od štyroch rokov pod názvom Jobusovky. Svojský hudobník a autor rozprávkových kníh Braňo Jobus v komornej atmosfére priblíži prostredníctvom hudby a rozprávania krehké osudy svojich rozprávkových hrdinov. 

Divákom od desať rokov ponúkne inscenáciu Zlodejka kníh nitrianske Nové divadlo v Dome Matice slovenskej. Po Anne Frankovej prichádza súbor na čele s mladým progresívnym režisérom Šimonom Spišákom s ďalším silným príbehom z obdobia druhej svetovej vojny, tentoraz na motívy svetoznámeho bestselleru austrálskeho spisovateľa Marka Zusaka.

Súčasťou Festivalu deťom budú opäť aj celodenné integračné workshopy pre zrakovo znevýhodnené a vidiace deti pod názvom Darujem ti tulipán, ktoré už vyše 15 rokov vedie sochárka Elena Kárová. Tentoraz to bude bubnovačka so skupinou Jamadan ako pocta nedávno zosnulému Thierrymu Ebamovi. Návštevníci okrem toho budú môcť zažiť aj prostredie pre vidiacich o nevidiacich v stálej festivalovej inštalácii Black Box. Odohrávať sa tu bude Black box kino, Black box výstava, Záhon pre nevidiacich, Pocitový chodník či maxi puzzle Tulipland.

Občianske združenie Mareena pripravilo pre najmenších návštevníkov tvorivú dielňu pod vedením skúseného ilustrátora Hovorme, čítajme a tvorme spolu! Cez vytváranie obrázkových príbehov do dvojjazyčného leporela budú môcť deti získať skúsenosti nielen z umeleckej tvorby, ale i z multikultúrneho dialógu a porozumenia. Ich ambíciou je deťom ukázať svet taký, aký je. Rozmanitý ako jazyk, ktorý je kľúčovým prostriedkom k vzájomnému porozumeniu.

Festivalové javisko patrí (aj) mladým

Festival dáva každý rok priestor na prezentáciu aj mladým, ešte len začínajúcim divadelníkom. V sekcii Divadlo mladých sa tento rok predstavia až tri súbory: Základná umelecká škola Vráble, topoľčianske Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša a Súkromné konzervatórium Nitra.

Svojské spracovanie hry Ödöna von Horvátha Don Juan sa vracia z vojny predvedú študentky Súkromného konzervatória Nitra pod režijným vedením nitrianskeho režiséra Petra Oravca. Hru Ödöna von Horvátha uviedlo v roku 1982 nitrianske Divadlo Andreja Bagara. Po štyridsiatich rokoch sa hra vracia v originálnej interpretácii študentiek nitrianskeho konzervatória a otvára aktuálne problémy: krehkosť etiky a morálky, otázky spravodlivosti, pomsty a kolektívnej viny. Topoľčianske Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša s inscenáciou textu slovenskej dramatičky Michaely Zakuťanskej Prestávky o krehkom období dospievania a o tom, že v škole sa tie najzaujímavejšie veci dejú počas prestávok. ZUŠ Vráble predstaví divadelné spracovanie textov austrálskeho výtvarníka a spisovateľa Shauna Tana Príbehy z vnútorného sveta, ktoré hovoria o krehkej hranici medzi prírodou a človekom. Inscenácia Človek vznikala v ťažkom období pandémie, spoločenského odlúčenia a izolovanosti medzi štyrmi múrmi. Podvedomou pohnútkou tvorcov bolo definovať ich postavenie, postavenie človeka vo vzťahu k svetu, sveta vo vzťahu k človeku, človeka vo vzťahu k človeku. 

Diskusia ako platforma na reflexiu súčasného diania v spoločnosti

Významnou pravidelnou súčasťou festivalu sú veľké verejné debaty so špeciálnymi hosťami na významné aktuálne spoločenské témy, vždy v duchu motta festivalu. Tentoraz budú hostia s moderátorom Oliverom Rehákom hľadať odpovede na otázky spojené s témou krehkosť? / fragility? Asociácia Divadelná Nitra organizuje diskusiu v spolupráci s Denníkom N. Diskusia bude streamovaná. 

V nedeľu sa uskutoční premietanie dokumentárneho filmu Tí, ktorí zostali, spojené s diskusiou s autentickými svedkami vojny na Ukrajine. Deň 24. február 2022 sa zapísal do histórie ako ten, keď ruské vojská prekročili hranice slobodného štátu Ukrajiny a začala sa vojna. Bezprostredne po prvých správach o hrôzach z Irpinu, Buče a Hostomeľa sa skupina dokumentaristov rozhodla vycestovať na Ukrajinu. Dokumentárny film Tí, ktorí zostali je o ľuďoch, ktorí prežili brutalitu ruskej okupácie so všetkými následkami, o ľuďoch, ktorí z rôznych dôvodov zostali vo svojich domovoch. Na diskusii pod vedením političky Lucie Štasselovej sa po premietaní filmu zúčastnia jeho tvorcovia – divadelníčka, aktivistka a politička Viera Dubačová a dokumentarista a kameraman Michal Fulier.

Koncertná festivalová Nitra – rodáčka Katarzia, pesničkárka Zuzana Mikulcová aj neobyčajný Braňo Jobus

V rámci víkendového sprievodného programu ponúkne festival návštevníkom aj tri koncerty, ktoré zaujmú rôzne cieľové skupiny. Na koncertnom pódiu si v sobotu budú môcť návštevníci vypočuť pesničkárku Zuzanu Mikulcovú, ktorá vo svojej tvorbe kombinuje džez, soul, pop a folk. Pôsobila v niekoľkých skupinách a spolupracovala s vynikajúcimi hudobníkmi, ako sú Juraj Griglák, Peter Binder a Peter Szabados. V roku 2009 získala hlavnú cenu v súťaži Nové tváre slovenského jazzu. 

Svoju tvorbu na koncertnom javisku predstaví aj svojrázna hudobno-pracovná skupina sústredená okolo Braňa Jobusa Vrbovskí víťazi. Humorno-satirický koncept je naživo predvedený netradičnými, často podomácky vyrobenými hudobnými nástrojmi a charakterizujú ho absurdné, až groteskné prvky.

V rámci Nitrianskej bielej noci uvedie svoj posledný album n5 nitrianska rodáčka so svojským hudobným temperamentom Katarzia. Album je introspektívnym pohľadom na obdobie posledných dvoch pandemických rokov a na pocity s ním spojené, na čas, v ktorom sme si všetci uvedomili vlastnú krehkosť i zraniteľnosť blízkych. Za týmto elektronickým koncertom originálnej hudobníčky stoja skvelí súčasní producenti českej a slovenskej klubovej scény. Špecifický je aj svetelný dizajn podujatia, v ktorom sa kombinujú pocity úzkosti z pandemického obdobia, estetika rave parties a princípy divadla. Koncert otvorí Nitriansku bielu noc.

Nitrianska biela noc predstaví miestne kultúrne centrá, ponúkne koncert, divadlo aj výstavu

Po niekoľkoročnej odmlke sme sa rozhodli obnoviť aj podujatie Nitrianska biela noc. Jej zámerom je počas druhého festivalového večera ponúknuť koncentrovaný kultúrny program,“ vysvetľuje dramaturg sprievodného programu Miro Zwiefelhofer. „Súčasťou je napríklad koncert nitrianskej rodáčky Katarzie, ale najmä snaha priblížiť obyvateľom mesta a návštevníkom festivalu novovzniknuté kultúrne a kreatívne centrá v Nitre.“ Sobotnú Nitriansku bielu noc tak vo veľkom štýle otvorí koncert Katarzie. Následne organizátori pozvú festivalových divákov v rámci iniciatívy Otvorené kultúrne centrum do rôznych kultúrnych priestorov v Nitre. Prehliadka centra DOMOF creativity, ktorý sídli v bývalom nitrianskom Dome módy, bude spojená s koncertom. Návštevníci známej Vily Kollmanovcov, ktorá prechádza premenou na kultúrne centrum, si budú môcť prezrieť na fotografiách príbehy z minulosti vily i spoznať jej budúcu tvár. Posledným podujatím v rámci iniciatívy je diskusia o budúcej podobe a využití Radlinského ulice, ktorá sa vďaka novovybudovaným priestorom Kreatívneho centra Nitra stáva zónou kreativity a kultúry.

Ako súčasť hlavného programu sa počas Nitrianskej bielej noci uskutoční v Synagóge predstavenie poľského mladého choreografa a tanečníka Pawła Sakowicza Amando. Svoje najnovšie sólo vytvoril Sakowicz na objednávku Národného múzea Varšava ako súčasť výstavy Stav vecí. Predstavuje ju zbierka rôznych predmetov každodennej potreby, ktoré sú vystavené v poradí, v akom sa kedysi počas dňa používali. Pre Sakowiczovu choreografiu je dôležitý práve rytmus striedania dňa a noci, ktorý sprítomňuje aj originálny hudobný ambient Justyny Stasiowskej. 

Ukončením Nitrianskej bielej noci bude vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka, žijúceho na Slovensku, na tému vojny na Ukrajine pod názvom Čo deň, to plagát. Neverending Posters? Kovalenko sa na začiatku konfliktu na Ukrajine rozhodol, že každý deň vojny zverejní na svojich profiloch na sociálnych sieťach jeden plagát, ktorý na túto situáciu upozorňuje. Jeho plagáty sa odvtedy objavujú na mnohých verejných miestach na Slovensku. Mykola Kovalenko vyštudoval grafický dizajn na Kyjevskej štátnej akadémii dekoratívneho a úžitkového umenia a dizajnu Michajla Bojčuka. Je držiteľom viac ako 150 ocenení z medzinárodných festivalov dizajnu. Zastáva aktívnu spoločenskú pozíciu, je iniciátorom množstva medzinárodných sociálnych projektov a uvádza aj samostatné výstavy.

Mareena prinesie niekoľko podujatí, ktorých cieľom je pozitívnejšie vnímanie rozmanitosti

Počas festivalu uskutoční tri podujatia aj občianske združenie Mareena. Jeho pracovníci sa programovo usilujú o pozitívnejšie vnímanie rozmanitosti na Slovensku, organizujú jazykové kurzy a vzdelávacie aktivity pre cudzincov a Slovákov a snažia sa vytvárať rôzne formy priateľského prostredia, v ktorom sa môžu miestni s cudzincami navzájom lepšie spoznať. „Už po tretíkrát je Mareena súčasťou Divadelnej Nitry a táto spolupráca nás teší z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že prostredníctvom pripravovaných aktivít máme možnosť podporiť lokálnu komunitu Slovákov a cudzincov v nadväzovaní kontaktov, ako aj zvyšovať povedomie verejnosti o témach rozmanitosti, migrácie a integrácie. Integrácia cudzincov môže pôsobiť ako veľmi abstraktný pojem, no je potrebné uvedomiť si, že sa za ním skrývajú reálne a konkrétne príbehy žien a mužov,“ hovorí Miriama Bošelová, manažérka integračných aktivít Mareeny v Nitre.

Pre miestnych pripravila Mareena komunitnú akciu pod názvom Spoznaj svojho suseda! Nitrania budú mať možnosť zažiť autentickú pop-up večeru, ktorú pre nich uvarí cudzinec žijúci v ich meste. Počet hostí je obmedzený a na podujatie je nutné sa vopred zaregistrovať prostredníctvom mailu na adresu info.nitra@mareena.sk. Mareena sa zameriava aj na prácu s deťmi a mladými. Najmenším združenie prinesie už spomínanú tvorivú dielňu s ilustrátorom Hovorme, čítajme a tvorme spolu! Študentom stredných škôl zasa ponúkne interaktívny vzdelávací workshop Stretnutím k porozumeniu, ktorý bude zameraný na nové formy hrozieb a hate speech. Ako reagovať na rastúci extrémizmus voči migrantom a cudzincom? Ako reagovať na nenávistné prejavy vo všeobecnosti? 

Festivalové prechádzky po Nitre

Ešte v roku 2014 spustila Asociácia Divadelná Nitra projekt Aj toto je umenie, ktorého cieľom je upozorňovať na zabudnuté umelecké diela vo verejnom priestore, rozvíjať povedomie verejnosti o kultúrnych hodnotách, podporovať kultúrny turizmus a cestovný ruch, prispieť k znovuobjaveniu identity mesta a jej obyvateľov. V roku 2022 inštalovala nové nosiče a vytvorila samostatnú webovú stránku https://www.ajtotojeumenie.sk/, na ktorej si môžu záujemcovia prezrieť objekty, ktoré Asociácia Divadelná Nitra označila v doterajších rokoch trvania projektu, a zároveň si jednoducho stiahnuť mapu s vyznačenými miestami, kde sa umelecké diela nachádzajú. Priamo počas festivalu sa uskutoční prechádzka mestom s kulturológom Jurajom Novákom zameraná na krehkosť mesta a jeho obyvateľov. Nitra je plná miest, ktoré ilustrujú, aké krehké boli osudy jej obyvateľov a budov, ktoré sa v nej nachádzali či nachádzajú. Prechádzka sa začne pri Mariánskom stĺpe na Svätoplukovom námestí.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut a aj v pokladnici festivalu (bod.K7, Štefánikova trieda 7, Nitra) v pracovných dňoch v čase od 15.00 do 17.00. 

O predstaveniach, online predaji vstupeniek, možnostiach kúpy a rezervácií vstupeniek cez pokladnicu sa dozviete na +421 949 853 333 a vstupenky@nitrafest.sk.

Asociácia Divadelná Nitra a spoluorganizátori zabezpečia dodržiavanie všetkých hygienických a protiepidemických opatrení počas konania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2022 v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva SR, s úpravami Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre, s epidemickou vyhláškou riaditeľa Divadla Andreja Bagara v Nitre a s platnými vyhláškami spoluorganizátorov. O opatreniach budeme informovať na www.nitrafest.sk.

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra 2022 prevzali predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica a primátor mesta Nitra Marek Hattas.

Hlavný organizátor:

Asociácia Divadelná Nitra 

Hlavní spoluorganizátori:

Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Nitriansky samosprávny kraj, mesto Nitra 

Spoluorganizátori:

Botanická záhrada pri SPU v Nitre, Domof Creativity, Kníhkupectvo, antikvariát a libresso Pod Vŕškom, Krajské osvetové stredisko v Nitre, Kreatívne centrum Nitra, Mareena, Nitrianska galéria, Nitrianske kultúrne dedičstvo, o. z., Ponitrianske múzeum v Nitre, Spojená škola internátna pre žiakov so zrakovým postihnutím, Bratislava, Vila K, o. z., Základná škola kniežaťa Pribinu, Základná umelecká škola Jozefa Rosinského.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite