Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Festival Piano Days predstaví skvosty v koncertných sálach

.sponzorované .promotion

Piano Days je nový slovenský festival. Predstaví klaviristky a klaviristov rôznych generácií, ktoré uvedú sedem jedinečných klavírnych recitálov. Podujatie sa uskutoční 16. – 24. apríla 2021 v online forme.

Festival Piano Days predstaví skvosty v koncertných sálach

na prvom ročníku Piano Days vystúpia Zuzana Biščáková, Martina Janegová, Júlia Novosedlíková, Kristína Smetanová, Zuzana Zamborská, Tomáš Boroš a Fero Király. Pestrý festivalový program  obsahuje mená ako Ludwig van Beethoven, Sergej Rachmaninov, Olivier Messiaen, Galina Ustvoľskaja, Eugen Suchoň, Klement Slavický, Martin Burlas a mnohé ďalšie. Zuzana Biščáková v slovenskej premiére uvedie skladbu Chiostri di Roma, autorom ktorej je Ezio Carabella. Fero Király predstaví svoj nový autorský projekt 4 Eseje pre klavír a elektroniku. Tomáš Boroš má pripravené vlastné skladby z klavírnych zbierok Situations a Tarantulky.

Festival organizuje občianske združenie InMusic. Jeho riaditeľ, klavirista Ivan Šiller, nedávno nahrával spolu s Tomášom Borošom v nitrianskom Župnom dome album štvorručných skladieb. Hrali na krídle Steinway&Sons, ktoré si Šiller nevie vynachváliť. „Má dokonalý zvuk, pre mňa je to diamant medzi klavírmi.”  Bolo mu ľúto, že počas pandémie stoja skvostné nástroje v prázdnych koncertných sieňach. Nemuseli by však ostať potichu – to bol nápad, z ktorého vznikol celý festival. „Podarilo sa nám osloviť viaceré domáce kultúrne scény s tými najkvalitnejšími nástrojmi – Slovenskú filharmóniu, Slovenský rozhlas, Nitriansku galériu a Štátny komorný orchester Žilina. Ďalším kľúčovým slovom podujatia sa tak stalo „spájanie“. V súčasnej situácii, keď online prebieha nielen festival, ale aj celá jeho organizácia, to nebolo úplne jednoduché. O to viac si vážime dôveru a spoluprácu našich partnerov a účinkujúcich,” hovorí Ivan Šiller.

Podujatie inšpiroval medzinárodný projekt Piano Day. Vymyslel ho nemecký hudobník Nils Frahm počas dlhej chvíle v dopravnej premávke. V rádiu počul správu o svetovom dni kvetov, čo ho viedlo k myšlienke, že podobnú poctu by si zaslúžil aj klavír. A tak sa od roku 2015 vždy v marci konajú po celom svete rozmanité klavírne koncerty. Iniciatíva oslavuje ľudí, ktorí na tomto nástroji hrajú, komponujú, vyrábajú ho, ladia či sťahujú, a predovšetkým tých, čo klavírnu hru počúvajú. 

Slovenskú verziu Piano Days odštartuje debata InMusic Talk v časopise .týždeň, ktorý je mediálnym partnerom festivalu. Ivan Šiller a Tomáš Boroš budú 16. apríla od 18:00 v diskutovať, ako inak, o klavíroch a klavírnej hre. Predstavia program festivalu, vysvetlia, prečo sa netreba báť klavírnych recitálov, ako sa hrá na rozladenom nástroji a aké sú tajomstvá ladičského umenia. 

Do festivalu sa zapojí aj Rádio Devín. Vo vysielaní uvedie niekoľko relácií v hlavnej úlohe s klavírom. Koncerty budú na facebooku streamovať InMusic a všetky zúčastnené umelecké scény. Program, sprievodné akcie a ďalšie informácie nájdete na www.in-music.sk

„Všetkých srdečne pozývame, stretneme sa online na streame jednotlivých koncertov,” odkazuje Ivan Šiller. 

Koncerty Piano Days sa konajú v rámci projektu InMusic – celoročná činnosť 2021, ktorý z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite