Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

V minulom školskom roku projekt „Zdravé oči už v škôlke“ zmeral zrak vyše 10 000 deťom po celom Slovensku!​

.sponzorované .promotion

Počas školského roka 2016/2017 Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom zmerali zrakové parametre presne 10 380 deťom v materských školách. A aký je výsledok?

V minulom školskom roku projekt „Zdravé oči už v škôlke“ zmeral zrak vyše 10 000 deťom po celom Slovensku!​ o. z. BILLA ľuďom

projekt „Zdravé oči už v škôlke” v partnerstve s o. z. BILLA ľuďom len nedávno úspešne ukončil svoj prvý ročník a už 16.10. štartuje ďalší. Odborní zamestnanci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska počas minulého školského roka skontrolovali zrak 10 380 deťom. Z tohto počtu meraní sa podarilo podchytiť až 14 % prípadov so začínajúcou alebo rozvíjajúcou sa zrakovou chybou. Na základe úspešnej spolupráce s o. z. BILLA ľuďom projekt pokračuje aj v školskom roku 2017/2018 s cieľom zvýšiť počet detí, ktoré prejdú skríningom až na 15 000. 

Aj deti môžu mať problém so zrakom, len o tom nevedia hovoriť a rodič si nemusí nič všimnúť. Preto by mali deti absolvovať prvé komplexné očné vyšetrenie už v  predškolskom veku. „Lilien začala chodiť do škôlky ako 2- ročná. Často bola nervózna a nevedeli sme zistiť príčinu. Pri preventívnom meraní zraku v materskej škole sa zistilo, že naša dcérka je tupozraká. Začal sa kolobeh s lekármi a trápenie s okluzorom, ktorý nosila do svojich 5 

rokov. Dnes je Lilienka prváčka, okluzor nenosí a dosiahli sme obrovské výsledky.  Na začiatku liečby dcérka nevidela jedným očkom u očného lekára ani najväčší obrázok, teraz prečíta aj tie najmenšie. Lekár predpokladá, že ak všetko dobre pôjde,  v 12 rokoch by sa mohla zbaviť natrvalo aj okuliarov“, hovorí  Milena z Košíc, jedna z mamičiek, ktoré sa zapojili do merania v škôlke.

Väčšina rodičov však detského oftalmológa navštívi až vtedy, keď sa ich ratolesť začne sťažovať, že nedovidí na školskú tabuľu. Niekedy to prepukne až v 6 rokoch a neskôr. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ vzbudil záujem  u mnohých rodičov s touto problematikou.

o. z. BILLA ľuďom

„Vďaka projektu mali deti vo svojom škôlkarskom prostredí možnosť dať si zmerať oči a s tými, ktorým  sa zistilo podozrenie na slabozrakosť, už odborníci pracujú. Sme radi, že naše projekty majú zmysel, skvalitňujú život naším najmenším a pomáhajú presne tam, kde chceme, aby pomohli. Druhý ročník štartujeme v pondelok, 16.10., spustením registrácie, kde sa môžu postupne hlásiť materské školy z celého Slovenska. Počas tohto školského roka máme ambíciu skontrolovať zrak väčšiemu počtu detí a veríme, že sa nám to podarí,“ vysvetľuje Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom.  

Predpokladá sa, že do projektu sa v tomto roku zapojí približne 300 materských škôl z celého Slovenska. Jednotlivé materské školy je možné prihlásiť prostredníctvom kontaktného formulára na www.zdraveocivskolke.sk, v sekcii ponuka meraní – materské školy. 

Všetky  deti, ktoré prejdú skríningovým meraním zároveň obdržia potvrdenie o meraní s uvedenými zrakovými parametrami, čo je smerodajný dokument pre ďalšiu komunikáciu s pediatrom dieťaťa, prípadne následne detským oftalmológom.

 „Sme veľmi radi, že ďalší školský rok 2017-2018 môžeme aj za podpory o. z. BILLA ľuďom priamo v materských školách - prirodzenom prostredí pre deti - merať zrakové parametre najmenším. Mnohé z nich sa tak následne dostanú do odbornej starostlivosti oftalmológa a môžu sa úplne vyhnúť zrakovej poruche, alebo ju zmierniť. Tešíme sa, že v tomto školskom roku budeme môcť navštíviť ešte viac materských škôl," uzatvára Tatiana Winterová, riaditeľka Únie nevidiacich a slabozrakých.

Viac informácií o projekte nájdete na www.zdraveocivskolke.sk a www.billa.sk.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite