Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čím dlhšie máme demokraciu, tým menej ju chceme. Tvrdí nová štúdia

.martin Vančo .slovensko

Čas nemusí demokracii prospievať, ako sme si doteraz mysleli.

Čím dlhšie máme demokraciu, tým menej ju chceme. Tvrdí nová štúdia	Diana Černáková/SITA

je 30 rokov slobody a demokracie dosť na to, aby sme sa o ňu mohli prestať báť? Existujúce politické teórie hovoria, že čas demokracii prospieva. Tým, ako si z generácie na generáciu vysvetľujeme jej benefity a spoznávame jej výhody, rastie jej všeobecná podpora. Akademici dokonca tvrdia, že demokracia vytvára vlastný dopyt. Čím viac z nej máme, tým viac ju žiadame. 

Ukazujú to aj prieskumy, ktoré na Slovensku vykonáva Inštitút pre verejné otázky. Jeho prezident Grigorij Mesežnikov hovorí, že „sa posilňuje podiel tých, ktorí považujú demokraciu za najlepšie usporiadanie.“ Dodáva však, že závisí od toho, ako naformulujeme otázku. 

Proti týmto zisteniam ide najnovšia štúdia od Christophera Claassena, o ktorej informoval aj týždenník The Economist. Claassen analyzoval 135 krajín, vrátane Slovenska, za posledných 30 rokov. Porovnával dve krivky – úroveň demokracie a verejnú podporu pre demokraciu, ktorú nazval „demokratická nálada“.  

„Ak demokratické inštitúcie môžeme považovať za hardvér demokracie, tak demokratická nálada je jej softvér.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite