Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jaroslav Haščák ide do väzby.

Čo Pellegrini Trumpovi nepovedal

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa

Návšteva Petra Pellegriniho v Bielom dome je pre Slovensko úspech. Škoda len, že si premiér s americkým prezidentom v Oválnej pracovni nepovedali niečo viac.

Čo Pellegrini Trumpovi nepovedal Natália Ložeková / natalialozekova.sk

trumpa nemusí mať človek v láske na to, aby videl, že význam USA pre Európu a Slovensko veľmi presahuje osobu súčasného prezidenta. Americké bezpečnostné garancie sú hlavný dôvod, pre ktorý dnes zažívame najpokojnejšie a najstabilnejšie obdobie v slovenskej histórii. A bez Američanov by neexistoval ani európsky projekt – ten bol možný len preto, lebo americká vojenská prítomnosť v Európe odstrašila Sovietov a súčasne eliminovala súťaž o moc predovšetkým medzi Nemeckom a Francúzskom.

NATO však nemôže ostať jednosmernou ulicou, ktorou sa Američania zaručujú za bezpečnosť svojich európskych spojencov. Najdôležitejšou Pellegriniho úlohou tak bolo vysvetliť, ako presne môžu byť Európania a Slovensko pre Spojené štáty užitočnými partnermi. Znamená to, samozrejme, snahu o naplnenie dvojpercentného cieľa pre obranné výdaje (v súčasnosti sme na 1,2 percenta) a najmä o to, aby tieto peniaze boli využívané účelne. Z amerického hľadiska (hoci nie nutne Trumpovho...) je dôležitejšie, aby sa naša armáda efektívne dopĺňala s armádami našich spojencov, než to, aby samoúčelne kupovala americké zbraňové systémy – NATO je totiž v prvom rade vojenská aliancia, nie americký program zamestnanosti. Ale buďte efektívny s ministrom obrany za SNS...

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite