Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Reportáž .týždňa sa dostala do shortlistu na European Press Prize. Ďakujeme!

Dokončime zmenu, ktorá sa začala

.redakcia .slovensko .anketa

Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zasiahla aj prezidentských kandidátov. Pýtali sme sa ich preto na to, ako to vnímajú rok po tejto brutálnej vražde a ako sa podľa nich Slovensko za tento rok zmenilo.

robert Mistrík | Boli to mimoriadne tragické udalosti, ktoré zmenili krajinu

Správa o vražde ma hlboko zasiahla, asi ako každého normálneho človeka. Všetci sme vedeli, že väčšina mocenských štruktúr pod taktovkou vládnej garnitúry je prehnitá skrz-naskrz, slúži „našim ľuďom“, ktorí z nej profitujú a majú celú krajinu za svoju dojnú kravu. Ale posledných 10, možno 15 rokov sme už žili v tom, že predsa len sú nejaké hranice a ich prekročenie sme považovali za nepredstaviteľné.

Vražda dvoch mladých ľudí bola preto šokom pre celé Slovensko, čo sa napokon pretavilo do masových protestov a bolo veľkou ranou pre Smer a jej čelných predstaviteľov. Samozrejme, absolútne zaslúžene, pretože všetci dobre vedeli, čo sa tu deje, vedeli, že sa Kočner Jánovi Kuciakovi vyhrážal a neriešili to, roky ich cez svojich ľudí v polícii a na prokuratúre kryli a nechávali ich beztrestných. Ich prístup „naši ľudia na prvom mieste“ stál dva mladé ľudské životy a spôsobil obrovskú tragédiu ich rodinám a blízkym a v podstate celému Slovensku.

Aj preto sú mi odporné všetky snahy Roberta Fica a jeho okolia očierňovať organizátorov protestov a útočiť na najnižšie ľudské pudy len preto, že on prišiel o premiérsky post. Asi mu uniklo, že Ján Kuciak a Martina Kušnírová stratili to najcennejšie, prišli o život, ktorý im už nikto nevráti.

Boli to mimoriadne tragické udalosti, ktoré zmenili krajinu a som presvedčený, že musíme ísť ďalej, aby sme aj na odkaze Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vybudovali lepšiu, spravodlivejšiu a prívetivejšiu krajinu.

františek Mikloško | Skutočnú zmenu po Kuciakovi zavŕšia len parlamentné voľby

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ma hlboko zasiahla. Brutalitou, perfídnosťou  a nápadným pohŕdaním ľudským životom. Sám som zažil ako predseda SNR a poslanec NR SR agresivitu vykoľajených ľudí, hrubozrnné nadávky, vyhrážky, obscénne listy. V niektorých prípadoch to vyústilo až do inzultácií a fyzického násilia, ale tak sme sa učili nebáť sa.   

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.redakcia .slovensko
.diskusia
.neprehliadnite