Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Skupina osobností žiada odvolanie Ľubice Laššákovej z funkcie ministerky kultúry

.redakcia .slovensko

Laššáková pri odvolaní generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského podľa viacerých osobností verejného života prejavila nekompetentnosť a svojvôľu. Žiadajú preto jej odvolanie z funkcie. Výzvu vám prinášame v plnom znení.

Skupina osobností žiada odvolanie Ľubice Laššákovej z funkcie ministerky kultúry Diana Černáková/SITA Signatári výzvy považujú za nehorázne, že Laššáková nariadila v divadle finančný audit a následne riaditeľa odvolala ešte pred jeho ukončením.

VÝZVA ZA ODVOLANIE ĽUBICE LAŠSÁKOVEJ Z FUNKCIE MINISTERKY KULTÚRY SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Vyzývame predsedu Vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho aby bezodkladne odvolal Ľubicu Laššákovú z funkcie ministerky kultúry pre jej nekompetentnosť, neznalosť rezortnej problematiky a svojvôľu pri odvolávaní generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla Mariána Chudovského.

Počas šesťročného pôsobenia Mariána Chudovského vo funkcii generálneho riaditeľa SND sa na scénach jeho troch súborov uskutočnili desiatky premiér mimoriadne úspešných  činoherných, operných a baletných predstavení, ktoré vytvorili prestížni slovenskí i zahraniční autori a režiséri, a prezentovali sa v nich špičkoví domáci i zahraniční sólisti i herci. Mnohé inscenácie v tomto období priniesli vážne spoločensky aktuálne odkazy na tému pokrytectva, xenofóbie, rasizmu a silnejúcemu fašizmu. Každý rok sa zvyšoval počet divákov a rástli aj tržby za jednotlivé vystúpenia.

„Či sa to pani ministerke páči alebo nie, kultúra nie je žiadnou komerčnou sférou do ktorej sa hrnú sponzori.“

Sme presvedčení o tom, že prínos pána Mariána Chudovského pre slovenskú kultúru je mimoriadny, o to viac nás pri jeho odvolávaní rozhorčila neochota pani Laššákovej viesť dialóg a vynucovať si autoritu politickou silou.

Považujeme za úplne nehorázne, ak najvyššia rezortná úradníčka nariadi v divadle finančný audit a odvolá generálneho riaditeľa SND ešte pred jeho ukončením, a to s konštatovaním, že vedenie SND nakladalo s verejnými prostriedkami nehospodárne. Ak by finančná strata mala byť jediným kritériom existencie, tak sme presvedčení o tom, že vari ani jedna z príspevkových kultúrnych inštitúcií na Slovensku by pani Laššákovú neprežila. Či sa to pani ministerke páči alebo nie, kultúra nie je žiadnou komerčnou sférou do ktorej sa hrnú sponzori. Bez adekvátnych finančných prostriedkov od štátu by prestala existovať, rovnako ako školstvo alebo zdravotníctvo.

Jej konanie preto považujeme za účelové, majúce jediný cieľ: zbavovať sa v rezorte kultúry ľudí, ktorí doteraz dokázali pre nimi riadené inštitúcie udržať pomerne vysokú mieru politickej a spoločenskej autonómnosti a získali rešpekt kultúrnej verejnosti. Zrejme toto bol pravý dôvod odvolania generálneho riaditeľa SND a zároveň dôkaz že pani Laššáková nie je schopná riadiť rezort kultúry odborne.

V Bratislave 10. augusta 2018.

signatári:

prof. MUDr. Marián Bátovský, CSc., MPH gastroenterológ

PhDr. Jaroslav Blaho, teatrológ

prof. Peter Čanecký, scénický a kostýmový výtvarník

doc. MUDr. Martin Demeš, PhD., MPH, nefrológ

Akad. Arch. Daniel Dvořák, emeritný riaditeľ ND Praha a predseda Umeleckej vedy SND

Mgr. art.  Ján Greššo, herec, bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre

Milan Lasica, riaditeľ štúdia L+S

prof. PhDr. Egon Krák, Art.D, hudobný skladateľ a pedagóg

Juraj Kukura, riaditeľ divadla Aréna

Ing. Václav Mika, bývalý riaditeľ RTVS

Jiří Nekvasil, riaditeľ Národního divadlo Moravskoslezského Ostrava

prof. MUDr. Juraj Pechan, CSc., prednosta chirurgickej kliniky, Národný onkologický ústav

Michal Ruttkay, generálny riaditeľ CREO/YOUNG&RUBICAM

prof. Stanislav  Stankoci, akad. Maliar, rektor, Vysoká škola výtvarných umení

Dr. h. c. prof. Ing. Juraj Stern, PhD., vysokoškolský pedagóg 

Ján Štrasser, básnik a prekladateľ

prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., neurológ

Pavol Weiss, spisovateľ a dramatik

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite