Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

SAV: Lubyová nabáda Slovenskú akadémiu vied k porušeniu zákona

.redakcia .slovensko

Situácia okolo zapísania 47 ústavov Slovenskej akadémie vied (SAV) do registra ako verejné výskumné inštitúcie (VVI) stále nie je vyriešená.

SAV: Lubyová nabáda Slovenskú akadémiu vied k porušeniu zákona Diana Černáková/SITA Ministerka školstva podľa šéfa SAV zavádza verejnosť.

ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR odmieta podľa SAV zapísať verejné výskumné inštitúcie protizákonne. Už 41 dní sú pritom právnickými osobami, ktoré nečinnosťou ministerstva nikde nefigurujú, nemôžu byť partnerom pre akúkoľvek spoluprácu a ani žiadateľom. Uviedol to v piatok počas tlačovej konferencie v Bratislave predseda SAV Pavol Šajgalík. 

Podľa Šajgalíka tento stav nemôže zmeniť ani novela zákona o SAV, ktorá bola v júni schválená parlamentom a následne vetovaná prezidentom. Novela podľa neho nerieši existenciu VVI od 1. júla až do jesene, kedy bude najskôr opäť schválená. Výsledkom by predovšetkým bolo, že organizácie SAV nakoniec môžu prísť o majetok, ktorý bol v správe akadémie a na základe riadneho súpisu už prešiel do ich vlastníctva. Pavol Šajgalík sa vyjadril, že by išlo o zoštátnenie bez náhrady.

ministerka podľa Šajgalíka zavádza verejnosť

„Súčasný stav vyrieši iba meškajúci zápis do registra, pretože SAV si splnila všetky zákonné povinnosti a predložila všetky dokumenty, čo dnes nepopiera už ani ministerstvo,“ uviedol predseda. Preto budú trvať na postupe transformácie podľa zákona o SAV, aj keby bolo potrebné domáhať sa nápravy súdnou cestou. 

„Nie je absolútny žiaden dôvod, aby sme v procese transformačného procesu prešli do zákona o VVI.“

„Šikanovanie SAV už presahuje hranice únosnosti a uplynulé dni spôsobuje inštitúcii a jej organizáciám ťažké materiálne a morálne škody. Agentúra na podporu výskumu a vývoja už dostala z ministerstva školstva príkaz, ktorý zastavil financovanie zazmluvnených grantov SAV,“ vysvetlil Šajgalík. Ako ďalej doplnil, v uplynulých troch mesiacoch sa stovky zamestnancov snažili naplniť požiadavky rezortu školstva, mnohé aj nad rámec zákona.

SAV dodnes nedostala žiadne písomné vyjadrenie od rezortu školstva, že zápisy do registra podľa zákona o SAV nevykoná. „Ministerka zavádza verejnosť a nabáda na porušovanie platného zákona o SAV, keď tvrdí, že SAV musí podať nové žiadosti o registráciu VVI. Nie je možné opätovne žiadať o registráciu už existujúcich VVI a tváriť sa, že neexistujú len preto, že to bez opory v zákone požaduje ministerstvo.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.redakcia .slovensko
.diskusia
.neprehliadnite