Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo je Schengenský informačný systém, na ktorom staval svoju obhajobu Kaliňák?

.lea Šagátová .slovensko

Robert Kaliňák tvrdil, že nemecké vyšetrovacie orgány nedali meno uneseného Vietnamca do Schengenského informačného systému. ​​Po dnešnom zasadaní výboru toto tvrdenie spolu s Denisou Sakovou spochybnili. Ako SIS funguje?

Čo je Schengenský informačný systém, na ktorom staval svoju obhajobu Kaliňák? Marko Erd/SITA

schengenský informačný systém (SIS) predstavuje dohodu medzi predsedníctvom Rady a Európskym parlamentom. Je najpoužívanejší a najúčinnejší IT systém Európskej únie v oblasti slobody, bezpečnosti a spravodlivosti. Podporuje kontrolu vonkajších hraníc a spoluprácu pri presadzovaní práva v schengenských štátoch. Funkčný SIS je jedným z najdôležitejších predpokladov pre zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach.

Systém obsahuje viac ako 76 miliónov zápisov o hľadaných, nezvestných osobách a odcudzených veciach. V roku 2017 v ňom členské štáty vyhľadávali viac ako 5,1 miliardy ráz a získali viac ako 240 000 pozitívnych lustrácií zo zápisov, ktoré vydala iná krajina.

Je jedným z hlavných kompenzačných opatrení na zaistenie bezpečnosti a verejného poriadku na území členských krajín spoločného schengenského priestoru. 

na čo SIS slúži

Bulharské predsedníctvo Rady sa spolu s Európskym parlamentom v roku 2016 neformálne dohodli na troch nariadeniach, ktoré sa týkajú jeho používania. Slúžiť má v oblasti policajnej a justičnej spolupráce v trestných veciach, v oblasti hraničných kontrol a v oblasti navracania neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín. Nariadenia majú predovšetkým prispieť k úrovni bezpečnosti v únii a k posilneniu boja proti terorizmu.

zápisy, ktoré sa v SIS nachádzajú

Systém má obsahovať zápisy vydané na účely zisťovacích kontrol, zápisy o neznámych podozrivých alebo hľadaných osobách, preventívne zápisy týkajúce sa detí, ktoré sú ohrozené únosom zo strany rodičov a detí, ktorým sa z dôvodov ochrany musí zabrániť v cestovaní, zápisy na účely návratu, ktoré boli vydané neoprávnene sa zdržiavajúcim štátnym príslušníkom tretích krajín a zápisy o zákaze vstupu pre štátnych príslušníkov tretích krajín. V systéme musia byť tiež zápisy o osobách, ku ktorým sa vzťahujú niektoré predmety, ako napríklad falošné dokumenty či vybavenie pre IT.

kto môže do SIS nahliadnuť

Systém umožňuje príslušníkom bezpečnostných zložiek členských krajín pristupovať k údajom o pátraní po osobách a veciach.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite