Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kiska na Pohodovej Pod lampou: Treba prevziať moc

.redakcia .politika

Prezident v diskusii na Pohode poodhalil viac zo svojich plánov. Do politiky treba dostať čestných a schopných ľudí, tvrdí.

Kiska na Pohodovej Pod lampou: Treba prevziať moc Martin Medňanský/SITA

andrej Kiska prízvukoval, že prezident má len obmedzené možnosti na to, aby zásadne zlepšil stav krajiny. Dôležité je podľa neho ísť do volieb a exekutívy. 

„Keďže sme parlamentná demokracia, potrebujeme prevziať moc.“ povedal. „Na ministerstvá treba dostať čestných a schopných ľudí. To je naša úloha, toto musíme spraviť.“

čo presne urobí, to nepovedal, no začína to byť jasné

Kiska nepovedal úplne priamo, že založí politickú stranu, no proti takémuto výkladu od Štefana Hríba neprotestoval. Nechal ho bez komentára. 

Kisku v rozhodnutí zapojiť sa aj do politického súboja po skončení mandátu prezidenta ovplynila aj zmena postoja jeho manželky. „Nezabúdaj na rodinu, ale choď do toho,“ vraj mu okrem iného povedala. 

Práve strach o rodinu a túžba tráviť čas výchovou malého syna boli hlavné dôvody, pre ktoré sa Andrej Kiska rozhodol ďalej nekandidovať na prezidenta. Udalosti po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ho však donútili zamyslieť sa, akým spôsobom by vedel zostať v politike aktívny.

Veľký dôraz v diskusii kládol prezident na slušnosť. „Musíme zo Slovenska spraviť skutočne slušnú a modernú krajinu,“ povedal. „Je to naša povinnosť.“

Podľa Kisku môžu k zmene prispieť aj obyčajní ľudia. „Jeden človek Slovensko nezmení, milión ľudí určite áno. Musíme začať vo svojom okolí, v ktorom pôsobíme. Ak chceme meniť našu krajinu, musíme meniť seba a svoje okolie.“

podporil kandidátov na prezidenta

Andrej Kiska verí, že Slovensko bude mať slušného prezidenta aj po roku 2019. Vyjadril podporu trom kandidátom – Zuzane Čaputovej, Róbertovi Mistríkovi a Františkovi Mikloškovi.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite