Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čas na politický heroizmus

.dalibor Roháč .politika .komentár týždňa

V minuloročnom rozhovore s redaktormi týždenníka Der Spiegel Emmanuel Macron povedal, že európski demokrati musia budovať „istý druh politického hrdinstva“.

Čas na politický heroizmus Natália Ložeková / natalialozekova.sk

v časoch všeobecného zhnusenia nad korupčnými praktikami a mafiánskymi konexiami v najvyšších poschodiach slovenskej politiky môžu znieť vzletné frázy francúzskeho prezidenta ako odtrhnuté od reality. Macron však hovoril aj o nás. Zdieľané symboly, ideály a pozitívne emócie sú základom každého politického spoločenstva vrátane slovenskej demokracie. Bez nich sa spoločnosť stáva len manželstvom z rozumu, v ktorom je dovolené podvádzať a od ktorého je možné pri prvej príležitosti odkráčať.

Príbehy ľudí ako Ján Kuciak, Martina Kušnírová a Vasiľ Špirko sú príbehmi osobnej odvahy v boji za demokratické hodnoty. Tento pozitívny náboj musia zobrať do rúk tí, ktorí sa dnes snažia o odchod súčasnej vlády a jej nahradenie niečím lepším.

Robert Fico sa totiž nespolieha len na podporu svojich obdivovateľov, ktorí úprimne veria bájkam o Sorosových machináciach. V rovnakej miere závisí aj od počtu cynických či politicky demoralizovaných občanov. Tí ho v láske nemajú, ale súčasne voči nemu nevidia alternatívu. Politika je pre nich nenapraviteľne špinavá, lotrami sú všetci a Fico je len známym zlom. Ak bude cynikov a demoralizovaných dostatok, vláda môže súčasnú krízu v nejakej forme ustáť i napriek prípadnému odchodu Mostu a verejným protestom. Pokiaľ tie nenaberú na intenzite a frekvencii, ich úloha zostane terapeutická, podobne ako v Rusku po sfalšovaných voľbách v roku 2011 a po zatknutí Alexeja Navalného v roku 2017. Na ozajstný „bod zlomu“ treba, aby do ulíc vyšla i mlčiaca, cynicky premýšľajúca väčšina, na ktorej pasivitu sa Fico spolieha.

„Bez ohľadu na to, ako v najbližších dňoch dopadne koaličné rozhodovanie, je kriticky dôležité, aby sme na pozitívne príbehy ostatných týždňov nezabudli.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite