Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Medzisúčet

.peter Zajac .politika .komentár týždňa

Pred dvoma týždňami slovenské médiá koketovali s myšlienkou, že by prezident Kiska mohol vymenovať Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu. Dnes je to už hlas z iného sveta.

Medzisúčet Natália Ložeková / natalialozekova.sk

nedokončený text zavraždeného Jána Kuciaka sa stal údesným svedectvom. Ak sa mohla pred ním pokladať veta Andreja Kisku o mafiánskom štáte za metaforu, dnes sa stala definitívne skutočnosťou. 

Robert Fico sa to svedectvo ani nepokúsil vyvrátiť, keď rovno stiahol z Úradu vlády Máriu Troškovú a Viliama Jasaňa ako spojenie medzi ním a talianskou mafiou. Odísť by však mal v prvom rade on sám. Ak hľadá nejaký kultúrny vzor, stačí sa pozrieť do Nemecka. Willy Brandt odstúpil v čase najväčšej slávy, keď sa prevalilo, že jeho blízky spolupracovník Günter Guillaume bol agentom komunistickej Stasi.

Brutálna vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dáva nový impulz aj rozhodovaniu prezidenta Andreja Kisku. Ľudia si možno myslia, že dobrí prezidenti rastú na stromoch. Prví kandidáti sa už dokonca hlásia u súdruha Žinčicu. No mýlia sa, fatálne. 

„Zmeny po roku 1998 a po roku 2010 neodstránili mnohé nánosy Mečiarovho a Ficovho režimu.“

Dnes ešte nedovidíme do konca jednej z našich najodpornejších politických káuz, lebo sa vetví, vytvára nové toky, rozlieva sa do šírky, prehlbuje. Bezpečne však možno urobiť prvý medzisúčet. Štát sa ocitol v hlbokom rozklade. Vyšetrovanie už teraz vyplavilo ďalšie rozmery korupcie. Po vzdelávaní a obrane je poľnohospodárstvo treťou oblasťou rozsiahlej korupcie, ktorá začína ukazovať svoju systémovú celoplošnú tvár. Dôveryhodnosť polície, prokuratúry, vyšetrovacích orgánov, ministerstva vnútra je na bode mrazu. Predpoklad, že sa obe vraždy vyšetria, je asi taký veľký ako v prípade Ernesta Valka. Budú sa šíriť a hľadať nové stopy, a to aj falošné. Ale vražda má medzinárodný rozmer a nebude sa dať ututlať.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite