Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vagovič, Kostolný a Hríb: Krajinu zachráni už len výmena vlády

.michal Magušin .politika

Ak sa má vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice vyšetriť, už dávno mal vzniknúť medzinárodný vyšetrovací tím. O čom bola diskusia Pod lampou Štefana Hríba s investigatívcom Marekom Vagovičom a šéfredaktorom Denníka N Matúšom Kostolným?

Vagovič, Kostolný a Hríb: Krajinu zachráni už len výmena vlády Boris Németh

ján Kuciak sa stal investigatívnym novinárom vďaka Marekovi Vagovičovi. Vagovič spomínal, ako Kuciaka spoznal, keď sa prihlásil do súťaže pre mladých, začínajúcich novinárov, ktorú organizovalo České centrum pro investigativní žurnalistiku. „Bol som mentorom tímu, ktorého bol súčasťou. Mali spracovať tému korupcie v zdravotníctve. On na prvom stretnutí otvoril počítač a zahltil ma neuveriteľným množstvom dát o prepojení firiem a podobne. V celej kariére som nezažil, aby 25-ročný novinár vedel tak rýchlo analyzovať súvislosti a dávať si to dokopy.“ Kuciak bol tichý, skromný, pokorný človek, ktorému nešlo o slávu a vždy bol ochotný pomôcť kolegom, aj v akejkoľvek nočnej hodine.

Ján Kuciak vedel rýchlo objaviť obrovské množstvo informácií. Marek Vagovič ho učil, ako z množstva dát urobiť „čítavý“, prehľadný a silný text na web. Aj z tohto hľadiska bol Kuciakov ostatný text, ktorý už nestihol dokončiť, jeho najlepším dielom.

Text detailne opisuje kriminálne fungovanie talianskej skupiny, ktorá mala úzke kontakty s blízkym okolím premiéra Fica.

strata súdnosti na Úrade vlády

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný si myslí, že udalosť zásadne zmenila tvár krajiny. „Je to zmena celej hry, začína sa nanovo. (...) Zdá sa mi, že premiér a ľudia okolo neho sú jediní ľudia v tomto štáte, ktorí to ešte nepochopili.“

Podľa Mareka Vagoviča bola vrcholom včerajšieho dňa tlačovka, počas ktorej bolo na stole milión eur. „Viem, že to bol marketingový ťah, ale píšu mi mnohí ľudia, aj voliči Smeru, ktorí hovorili, že po tejto vražde a tlačovke Smer volili poslednýkrát.“ Keš na stole v ľuďoch skôr evokuje Kaliňákov známy výrok o „dobe kešu“, ktorým ospravedlňoval svoje podozrivé obchody.

„Musíme pokračovať v tom, čo robíme, teraz to má ešte väčší zmysel ako predtým.“

Vagovič zároveň tvrdí, že kontakty politikov na ľudí z organizovaného zločinu sú známe roky a nie je to pre neho novinka. „Vadalovci a Rodovci sa tu snažili etablovať, nájsť si kontakty, to je normálny spôsob, ako mafia prechádza do týchto štruktúr.“ Premiér síce hovorí, aby sa nespájalo vyšetrovanie vraždy s politikou, ale Vagovič upozorňuje, že SIS taliansku skupinu údajne registrovala.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite