Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vo veku 70 rokov zomrel spisovateľ a publicista Lajos Grendel, výrazný predstaviteľ maďarskej literatúry na Slovensku.

Dajte Trumpovi múr

.dalibor Roháč .slovensko .komentár týždňa

Dlhodobo je mojím názorom, že v prospech politiky otvorených hraníc hovoria všetky racionálne argumenty. Napriek tomu dnes priznávam, že ju možno budeme musieť načas obetovať.

Dajte Trumpovi múr Natália Ložeková / natalialozekova.sk

voľný pohyb osôb vytvára ekonomické bohatstvo, ktoré je väčšie než prínosy zo slobodného obchodu či pohybu kapitálu. Chýbajú tiež dôkazy, že by nízkokvalifikovaní migranti znižovali mzdovú úroveň a prispievali k nerovnosti. Bojíte sa, že migranti budú zo systémov sociálnej pomoci viac vyberať, než do nich prispievať? Prístup k sociálnym dávkam, podporám, penziám či zdravotnej starostlivosti je možné ľahko obmedziť.

Žiaľ, na racionálnych argumentoch v politike nezáleží – ani u nás, ani v Spojených štátoch. A snaha vnútiť voličom voľnejšiu migračnú politiku sa ukázala cestou do pekiel – nielen pre liberálne orientovaných kandidátov, ale aj pre demokratické politické inštitúcie. Ak totiž centristickí politici voličom nedávajú to, čo si tí žiadajú, obrátia sa k extrémom aj za cenu hulvátstva a autoritárstva.

„Ak na chvíľu zabudneme na éru spred roka 1989, múry a ploty na hraniciach nie sú na Trumpovi a Orbánovi to najhoršie.“

Prečo sa pravicový populizmus darí držať na uzde v krajinách ako Kanada a Austrália? Súvisí to s ich imigračnými politikami.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite