Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Andrej Kiska

.peter Zajac .politika .komentár týždňa

Keď sa rozhodovalo o dnešnom slovenskom prezidentovi, bol som po skúsenosti s predchádzajúcimi prezidentmi skeptický.

Andrej Kiska ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

ivan Gašparovič a Rudolf Schuster boli prezidentmi z naftalínu minulého režimu a Michal Kováč musel prejsť mečiarovskou brutalitou, kým sa stal z pomocníka na Mečiarovej ceste k moci demokratickým prezidentom. 

Rozhodnutie voliť Andreja Kisku bolo riskantné. Politicky sa vynoril odnikiaľ, a s ľuďmi odnikiaľ som mal po roku 1989 svoje skúsenosti. Spolu s priateľmi sme sa však rozhodli, verejne sme ho podporili a neoľutovali sme. Andrej Kiska sa stal výnimkou, potvrdzujúcou pravidlo.

Myslím, že mnohí ho volili, lebo cítili jeho citlivosť voči ľuďom. Po roku 1989 som očakával, že pre tých, čo prídu k majetku, bude vnútornou potrebou vrátiť spoločnosti, čo od nej dostali – lebo majetok po roku 1989 bol svojím spôsobom dar. Mýlil som sa. Nevrátili nič, radšej hrali vodné pólo na Štrbskom plese. Deväťdesiate roky boli kondotiérskym časom sebcov a oni to pochopili tak, že treba dobyť, koľko a čo sa dá bez ohľadu na to, koľkých a ako dobijú. Až dnes sa to začína pomaly meniť.

Kiska sa nikdy nehral na pána čistého. Napokon, stačí si prečítať jeho vlastný životopis. Do roku 1989 sa podobá na príbehy mnohých iných ľudí – a možno práve preto, že ho ľudia vnímajú ako človeka, ktorý je taký ako oni, majú k nemu elementárnu sympatiu, ktorá sa nedá naučiť. Po roku 1989 podnikal, a ani v tom sa nelíšil od iných. V tom čase podnikali mnohí. V jednom však bol výnimkou – Dobrým anjelom si vybral spôsob podnikania, založený na tom, že človek, ktorý má v živote šťastie, sa má podeliť so svojím šťastím s inými. Možno sa mu to podarilo preto, že nechápal podnikanie ako korisť. 

„Dnešné Slovensko potrebuje pre svoju orientáciu najmä normálnosť, ktorú Kiska prirodzene vyžaruje.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.peter Zajac .politika
.diskusia
.neprehliadnite