Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trump musí ísť?

.dalibor Roháč .politika .politika

Akt terorizmu vo virgínskom Charlottesville a následná Trumpova charakterizácia časti pravicových extrémistov ako „veľmi dobrých ľudí“ ukazuje, že nieto dna, ktoré by nedokázal preraziť.

Trump musí ísť? Evan Vucci/AP/SITA 14. august 2017, Washington: Donald Trump v Bielom dome počas prejavu k protestom v meste Charlottesville.

pokračovanie Trumpa do roku 2020 bude mať ťaživý vplyv na kvalitu americkej demokracie a s nezanedbateľnou pravdepodobnosťou privedie krajinu do veľkých problémov. Toto je dnes jasné aj tým, ktorí Trumpa bez väčšieho nadšenia volili, pričom sa nádejali, že ho úrad zmení. Nezmenil, a už ani nezmení. Hlasnejšie sa k tomu z republikánov ozývajú dôležití jednotlivci – s rakovinou bojujúci John McCain, šéf Snemovne Paul Ryan, exkandidát na prezidenta Marco Rubio a tiež Ben Sasse, Justin Amash či Jeff Flake. Mimochodom, proti Flakovi pred republikánskymi primárkami už Trumpov významný donor, miliardár Robert Mercer, spustil nákladnú kampaň. 

Iní republikáni v Kongrese sú ticho, lebo sa pred budúcoročnými voľbami boja vlastnej voličskej bázy, zradikalizovanej Trumpom samotným, no aj okruhom mediálnych osobností, akými sú Sean Hannity a Tucker Carlson na Fox News, či bláznivými konšpiračnými webstránkami Alexa Jonesa a iných. Málokto si preto vie predstaviť hnev Trumpovho voličského jadra, ak by prišlo k impeachmentu prezidenta či k zbaveniu úradu podľa ústavného článku 25.

Rozumné alternatívy sa však míňajú. Neustále podkopávanie základných inštitúcií právneho štátu vrátane Trumpových útokov na ním vymenovaného generálneho prokurátora a jedného z jeho prvých podporovateľov Jeffa Sessionsa, absencia morálneho kompasu a impulzívnosť so sebou nesú obrovské riziká. Minulotýždňové slová povzbudenia pre neonacistov a bielych nacionalistov aktivizujú tie najhoršie inštinkty, ktoré v americkej populácii driemu. Nezabúdajme, že Spojené štáty sú podstatne vyzbrojenejšou spoločnosťou než krajiny Európy, navyše so zložitou históriou etnických vzťahov.

„Správny vzdor treba podporovať, a nie zhadzovať ako pokrytectvo.“

Je tiež zrejme len otázka času, kým Trump doženie k odchodu tých najlepších zo svojho okolia: ministra obrany Mattisa, vedúceho prezidentskej kancelárie Kellyho a poradcu pre národnú bezpečnosť McMastera, po ktorého odvolaní už týždne volá tzv.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite