Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Politická obscénnosť a kultúra

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa

V roku 1970 získal film Sladké hry minulého leta režiséra Juraja Herza, scenáristky Alty Vášovej a kamermana Doda Šimončiča hlavnú cenu festivalu v Monte Carlo. Ako to súvisí s dneškom?

Politická obscénnosť a kultúra Natália Ložeková / natalialozekova.sk

atmosférický film naznačil metaforicky krehké vzťahy Mušky a piatich priateľov. Poaugustoví ideológovia z neho vyrobili alegóriu piatich štátov, ktoré mali stelesňovať František Velecký, Peter Debnár, Milan Lasica, Július Satinský a Ľubomír Záhon, okupujúcich Československo a Mušku Jany Plichtovej. Film z televízneho vysielania na dvadsať rokov zmizol. Šlo o klasický prípad politickej obscénnosti, príznačnej pre komunistický režim a jeho zvrhlú predstavivosť, ktorá mohla vidieť v piatich mládencoch vojská Varšavskej zmluvy a v slnku, zrkadliacom sa vo filme Štefana Uhra na hladine vody v rybárskej sieti alegóriu komunistického režimu.   

Do Československej televízie začali vtedy chodiť listy divákov, obviňujúcich tvorcov zo sexuálnej obscénnosti. Jeden prišiel dokonca vo veršoch, ale ja som si zapamätal najmä list rozhorčeného manžela, ktorý napísal, že „on žije so svojou starou už tridsať rokov, v živote ju nevidel nahú a kefujú len pod paplónom“. Takto sa v tých časoch snúbila ideologická obscénnosť so sexuálnou. Zrejme k sebe nemajú ďaleko.    

„Šlo o klasický prípad politickej obscénnosti, príznačnej pre komunistický režim a jeho zvrhlú predstavivosť.“

Výtvarníka Petra Kalmusa obvinil  prokurátor v Košiciach v roku 2017, polstoročie po okupácii Československa za výtržníctvo, lebo vraj strhol z pomníka druhej svetovej vojny štyri kosáky a kladivá v hodnote 60 eur. Kalmus to popiera a možno mu veriť, lebo svoje akcie vždy autorizuje. Kosáky a kladivá sú okrem toho symbolmi komunistického režimu, ktorý je podľa slovenského zákona 125/1996 Z. z. z roku 1996 protiprávny, nemorálny a odsúdeniahodný.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite