Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Syndróm Kočner

.peter Zajac .politika .komentár týždňa

Marián Kočner. Meno z mafiánskeho zoznamu. Človek, ktorý sa mihne všade tam, kde sa deje niečo nečisté. Je to dlhá paleta: Televízia Markíza, Technopol, Hedviga Malinová a rola Trnkovho poslíčka.

Syndróm Kočner Natália Ložeková / natalialozekova.sk

ale aj pozemky pod automobilkou KIA, pezinská skládka, stavby bytovky Glance House, špekulácie s daňami na Donovaloch, obchod s golfovým areálom v Báči, Bonaparte, zmluva o doživotnom prenájme cesty k pozemku štúdia K.F.A, na ktorom vyrástla budova Five Star Residence. Všade rovnaký vzorec a rovnaké konce: policajti nič nevidia, prípady ostávajú nedovyšetrené, trestné stíhanie zastavené, súdy sa nekonajú. Kočner je chránená zver. Má priveľa politických kmotrov. 

Pripomína to niečo z bývalého režimu. Mužov, pohybujúcich sa v podnikoch, reštauráciách, výrobniach.  Vtedy sa kradli materiály zo stavieb (dlho sa napríklad hovorilo, že domy v Šintave boli postavené z materiálu, nakradnutého zo stavby mosta v Seredi). Dohadzovači, vybavovači, kšeftári, veksláci. Kočner je vlastne len XXXL oravského Babinského z osemdesiatych rokov. 

Vybavovačov kryli pred rokom 1989 okresné, krajské a ústredné výbory Komunistickej strany. Dnes ich kryjú okresné, krajské a celoštátne centrály politických strán. Od Mečiara po Fica, vždy tie, ktoré sú pri moci. Ficov režim len zdokonalil logistiku krytia. V tom sa náš dnešný demokratický režim nápadne podobá na komunistický. Len preto si dnes môže dovoliť hovoriť komunista Babiš o väzňovi Havlovi jazykom normalizačného režimu. Ale sondu s korupciou možno spustiť aj hlbšie, do uhorského a habsburského sveta devätnásteho storočia. Akoby historické vzory správania boli silnejšie než demokratické vzorce. 

„Kočnerovi stačia poznatky vybavovača zo šedej zóny.“

Zrušenie Mečiarových amnestií uvoľnilo zablokovanú cestu k spravodlivosti. Jej skutočnou skúškou však bude riadny výkon spravodlivosti, práca policajtov, vyšetrovateľov, sudcov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite