Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Politika životnej kontinuity

.peter Zajac .slovensko .komentár týždňa

Slovenská spoločnosť je založená na biologickom modeli striedania generácií, na cykle zrodu, vrcholu a vyčerpania, ktorý trvá dvadsať až tridsať rokov. Potom sa začína odznova.

Politika životnej kontinuity ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

začínať v každej generácii od bodu nula je základom slovenského modelu vegetatívneho prežívania, ako ho nazval filozof dejín slovenského myslenia Tibor Pichler. A má svoju cenu. Je ňou strata pamäti, ktorá je v spoločnosti zárukou kontinuity a dynamiky.

Podľa biologického modelu spoločnosti to, čo sa zrodilo v roku 1989 a vyvrcholilo niekedy v nultých rokoch dvadsiateho prvého storočia reformami a vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a NATO, sa dnes nachádza v stave vyčerpania. Na jednej strane vládne sklamanie a rezignácia, na druhej nárast najodpornejších foriem extrémizmu. Preto možno dobre rozumieť čoraz častejšie vyslovovanému názoru, že len nová generácia štyridsiatnikov, tridsiatnikov, dvadsiatnikov (dosaďte si podľa seba) môže riešiť dnešný problém vyčerpanosti celej slovenskej spoločnosti. Hľadajú sa slovenskí Macroni.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite