Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča, môže prísť o mandát

.matej Dugovič .denník N .slovensko

Opozičný poslanec Igor Matovič musí podľa Ústavného súdu zaplatiť pokutu za nezrušenú živnosť z roku 2013. Zákon porušil aj vlani a môže pre to prísť o mandát.

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča, môže prísť o mandát Tomáš Benedikovič/Denník N Z parlamentu možno po Danielovi Lipšicovi odíde druhý z lídrov opozície.

ústavný súd potvrdil pokutu pre Igora Matoviča za aktívnu živnosť. Líder OĽaNO musí zaplatiť takmer 12-tisíc eur a hrozí mu strata mandátu za opakované porušenie zákona, píše sme.sk.

V parlamente pritom nesedí ani predseda SaS Richard Sulík, ktorý sa po parlamentných voľbách rozhodol, že radšej zostane v Európskom parlamente.

mal aktívnu živnosť

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií vlani v júni potrestal Matoviča za to, že ešte v roku 2013 mal 21 dní aktívnu živnosť, čím porušil zákon.

Matovič pokutu nechcel zaplatiť a sťažoval sa na Ústavnom súde. Tvrdil, že nepodnikal, a tak zákon neporušil. Výbor po jeho sťažnosti prerušil konanie, po rozhodnutí súdu ho môže obnoviť. Po pokute teraz Matovičovi hrozí za opakované porušenie zákona odchod z parlamentu.

Pokutou sa problémy Matoviča nekončia a strata mandátu mu hrozí preto, že živnosť si nezrušil ani vlani.

čo je podnikanie, a čo nie

Matovič podľa sme.sk rozhodnutie súdu zatiaľ nepozná. „Zaujíma ma zdôvodnenie, keďže v podaní som dobre vyargumentoval, čo je formálne podnikanie a čo je skutočné vykonávanie podnikateľskej činnosti."

O odobratí mandátu má rozhodnúť výbor, podľa Matoviča poslanci neodolajú pokušeniu. Vo výbore má väčšinu koalícia Smer, SNS a Most-Híd. O zbavení mandátu by napokon rozhodovalo plénum parlamentu.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií obnoví konanie pre zlyhanie so živnosťou aj proti Stanislavovi Kubánkovi zo Smeru, Petrovi Šucovi zo Smeru a Eugenovi Jurzycovi zo SaS. Tým však odobratie mandátu nehrozí.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite