Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Milan Krajniak chce zakázať stavbu mešít

.eugen Korda .slovensko

Sú mešity zdrojom islamského terorizmu? Má zmysel na Slovensku zakazovať ich stavbu? Reaguje Andrej Bán a novinári na tlačovej besede Milana Krajniaka.

Stanovisko Islamskej nadácie:

Islamská nadácia na Slovensku s obavami sleduje súčasné aktivity vládnych a opozičných politických strán, ktoré sa predbiehajú v tom, ktorá z nich predloží legislatívu čoraz viac prehlbujúcu diskrimináciu občanov moslimského vierovyznania.

Pred niekoľkými týždňami Národná rada SR definitívne schválila novelu zákona o registrácii cirkví a náboženských obcí, ktorou poslanci SNS s podporou veľkej časti koalície a opozície zamýšľali zabrániť možnej registrácii islamu na Slovensku. Vzápätí poslanci SNS oznámili plán v krátkom čase predložiť zákon, ktorým zakážu nosenie burky (úplného zahalenia tváre) na Slovensku.

Najnovšou poslaneckou aktivitou, ktorá je opäť cielene namierená proti slovenským moslimom, je návrh Milana Krajniaka (tzv. Posledný križiak) z hnutia Sme rodina – Boris Kollár, ktorý chce zákonom zakázať výstavbu mešít na Slovensku.

Islamská nadácia rázne odmieta Krajniakovo zdôvodnenie návrhu zákona, v ktorom sa uvádza, že mešity sú „náborové a logistické centrá teroristov“ a ich výstavba zvyšuje hrozbu teroristického útoku v krajine, resp. znižuje bezpečnosť. Svojvoľné narábanie so štatistikami a vytváranie dojmu, že náboženské centrá sú centrami terorizmu, je neakceptovateľné.

Sme presvedčení o tom, že Slovensko má v súčasnosti množstvo pálčivých problémov, ktorých riešenie by malo byť prioritou slovenských politikov. Posilňovanie atmosféry strachu, vytváranie umelých hrozieb a označovanie moslimov za teroristov a mešity za centrá terorizmu je krajne nezodpovedné a je „vodou na mlyn“ rôznym extrémistom, ktorí sa verejne vyhrážajú moslimom, či dokonca verbálne a fyzicky útočia na moslimské ženy a deti.

Podobné iniciatívy pritom intenzívne sledujú aj zahraničné médiá a organizácie, čo rozhodne neprospieva povesti nášho štátu v zahraničí. Slová o monitorovaní každého moslima, zákony diskriminujúce slovenských občanov a opakované útoky na moslimskú komunitu vrátane zneuctenia Koránu a vyhrážania sa moslimom vytvárajú podhubie pre rast obojstranného napätia a zhoršujú obraz Slovenska v zahraničí – v očiach spojencov, priateľov i obchodných partnerov.

Nezostáva nám nič iné len veriť a dúfať, že väčšina spoločnosti, predstaviteľov cirkví, verejného života, ako aj tretieho sektora nebude mlčky tolerovať to, ako časť politikov a radikálne naladenej verejnosti nabáda k obmedzovaniu náboženských práv občanov republiky a podnecuje nenávisť v spoločnosti.

Pevne veríme, že iniciatíva požadujúca zákaz výstavby mešít na Slovensku poslúži ako memento k tomu, aby slovenských moslimov v budúcnosti nepostihol osud slovenských židov z minulosti.

V Bratislave, 28. februára 2017
Islamská nadácia na Slovensku

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.eugen Korda .slovensko
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite