Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Žilinka žiada politikov, aby vyhláseniami nezasahovali do činnosti OČTK

.tasr .slovensko

Reagoval tak na medializované vyjadrenia vedúceho Úradu vlády SR Juraja Gedru.

Žilinka žiada politikov, aby vyhláseniami nezasahovali do činnosti OČTK SITA/Tomáš Bokor

generálny prokurátor Maroš Žilinka dôrazne žiada politikov, aby svojimi vyhláseniami neprimerane nezasahovali do činnosti orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) a nenáležitým spôsobom verejne nespochybňovali ich činnosť. 

Gedra v reakcii deklaroval, že plne rešpektuje OČTK. Považuje však za právo a povinnosť politikov verejne sa pýtať a komunikovať požiadavky verejnosti pri preverení obdobia pandémie covid-19.

Žilinka odmietol zásahy politikov do činnosti OČTK. "Zdôrazňujem, že prokurátori pri plnení úloh postupujú výlučne podľa zákona, nestranne a bez ohľadu na záujmy politikov, médií či verejnej mienky, chrániac verejný záujem," vyhlásil generálny prokurátor.

Vedúci ÚV SR skonštatoval, že plne rešpektuje orgány činné v trestnom konaní pri ich práci, ak konajú v zmysle a na základe zákona. „Je však nielen právom, ale aj povinnosťou politikov sa verejne pýtať a komunikovať oprávnené požiadavky verejnosti pri preverení zlyhaní a pochybení z obdobia covidu, obzvlášť, ak boli podozrenia potvrdené závermi Najvyššieho kontrolného úradu SR,“ uviedol Gedra.

Voči zásahom do vyšetrovania sa ohradil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). „Nie je v kompetencii žiadneho politika či úradníka určovať, čo bude polícia vyšetrovať. Polícia koná samostatne a na policajtov nebude vyvíjaný žiadny tlak,“ uviedol vo štvrtok (6. 2.) na sociálnej sieti. Deklaroval, že polícia pod súčasným vedením koná výlučne na základe zákona, dôkazov a faktov, bez akéhokoľvek politického zasahovania či snahy ovplyvňovať jej prácu.

Gedra v relácii Infovojny vo štvrtok v súvislosti s vyšetrovaním obdobia pandémie uviedol, že tlak je z ich úrovne maximálny. Hovoril o predvolávaní predstaviteľov zodpovedných zložiek na vládu i nespokojnosti s doterajšími výstupmi.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite