Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poloniny v ohrození – chystá sa ďalšia rana ochrane slovenskej prírody

.redakcia .slovensko

Ďalší slovenský národný park je v ohrození. Poloniny by mali prísť o značnú časť chráneného územia, ktoré by sa malo zmeniť na prírodný park. Vyplýva to z predstavy novej zonácie národného parku, ktorú včera odhlasovala Rada Národného parku Poloniny. Iniciatíva My sme les upozorňuje, že ak sa táto vízia naplní, reálne hrozí, že prídeme nielen o vzácne územia prírody, ale bude to mať aj negatívny dopad na rozbehnutý cestovný ruch a celkovo rozvoj v tomto regióne.

Poloniny v ohrození – chystá sa ďalšia rana ochrane slovenskej prírody wikipedia/Milan Bališin

požiadavku na zmenu hraníc národného parku Poloniny predložili zástupcovia neštátnych vlastníkov lesov na zasadnutí Rady parku 16. mája 2024. Ich návrh bol predložený bez predošlej diskusie v Rade a relevantných odborných podkladov. Najzásadnejšou zmenou je zníženie výmery národného parku a preklasifikovanie približne dvoch tretín na prírodný park. To by znamenalo zníženie stupňa ochrany na podstatnej časti územia. Poloniny pritom nie sú iba významným slovenským národným parkom, ale sú aj súčasťou viacerých chránených území európskeho a celosvetového významu. 

„Každý, kto sa odborne venuje ochrane prírody, vie, že to, čo na Slovensku potrebujeme, je nezmenšovať územia s ochranou prírody, aby sme zabezpečili jej skutočnú ochranu. V Poloninách sa plánuje, žiaľ, presný opak. Roky práce štátnej ochrany prírody, miestnych organizácií a ľudí, ktorí sa snažili rozvíjať nielen toto vzácne územie, ale aj turizmus a podporovať rozvoj regiónu, tak vyjde nazmar. Hovoríme o zrealizovaných investičných projektoch naviazaných priamo na národný park, o nových pracovných miestach, ako aj o budúcich projektoch, ktoré by priniesli celému regiónu viaceré benefity,“ uviedol Ondrej Kameniar z občianskej iniciatívy My sme les.

Ako ďalej podotkol, dôvodom na navrhovanú zmenu nie sú odborné argumenty ochrany prírody. Vychádzajúc z neoficiálnych informácií, ktoré má My sme les k dispozícii, na túto zmenu tlačí priamo Ministerstvo životného prostredia SR a Správa Národného parku by ju mala zakceptovať. Správa Národného parku Poloniny na svojich sociálnych sieťach informovala, že podkladom pre rokovanie Rady parku bol iba zjednodušený mapový návrh. Podľa iniciatívy My sme les je takýto postup v prípade tak zásadnej veci, akou je osud národného parku, neprijateľný.

„Toto je ďalšia ukážka celkového neodborného prístupu vedenia rezortu životného prostredia. Minister Tomáša Taraba a štátny tajomník Filipa Kuffa očividne nerozumejú problematike. Nielenže neplnia základné úlohy, ale robia presný opak toho, čo by mali – chrániť slovenskú prírodu. Len tak – bez odbornej debaty rozhodujú, že treba zmeniť to, ako národný park bude vyzerať. Prírodné bohatstvo Polonín a Slovenska je v ohrození. Doba odborných argumentov v ochrane prírody zjavne skončila a prichádza obdobie odovzdávania slovenskej prírody do rúk rôznych záujmových skupín, ktorým rezort životného prostredia pred príchodom Tarabu a Kuffu ako-tak dokázal vzdorovať,“ doplnil Kameniar.

My sme les vyzýva na zastavenie deštrukcie slovenskej prírody, ktorá sa stále viac objavuje v rôznych regiónoch. Škody, ktoré sa takýmito neodbornými krokmi spôsobia, budú dlhodobé a ťažko napraviteľné. V konečnom dôsledku na takéto unáhlené rozhodnutia najviac doplatia obyvatelia priamo v regióne.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite