Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Peter Pellegrini: Na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas – čo to znamená podľa Martina Horičku

.tasr .martin Horička .slovensko

Novozvolený prezident je presvedčený, že upokojenie slovenskej spoločnosti nesmie padať na jednotlivcoch, ktorí si šírenie zla a nenávisti zvolili za svoju politickú cestu.

Peter Pellegrini: Na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas – čo to znamená podľa Martina Horičku sita/AP Photo/Petr David Josek

ukazuje sa, že na okrúhly stôl politických strán zrejme ešte nedozrel čas. Uviedol to v nedeľu zvolený prezident Peter Pellegrini, ktorý stretnutie parlamentných strán zvolal spolu s úradujúcou hlavou štátu Zuzanou Čaputovou po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obracia sa na občanov, aby sa nenechali uniesť negatívnymi emóciami, ktoré môže priniesť nastávajúci politický súboj. TASR o tom informovala Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Ak dnes politická scéna nie je pripravená na vzájomné zmierenie, buďme naň pripravení my všetci. Sme jeden národ, jedno spoločenstvo, jedno Slovensko. A k upokojeniu môže každý z nás prispieť svojím vlastným dielom už dnes. Bez ohľadu na to, či tak učinia aj ostatní, bez ohľadu na to, akú politickú stranu podporujeme,“ uviedol Pellegrini.

Budúci prezident pripomína, že účelom zvolaného stretnutia parlamentných politických strán mala byť snaha dospieť k dohode na základných pravidlách slušného politického správania sa a vyzvať svojich voličov na zdržanlivosť a upokojenie. „Posledné dni a tlačové konferencie nám však ukázali, že niektorí politici jednoducho nie sú schopní základnej sebareflexie ani po takejto tragédii. Akoby nepochopili, že práve ich doterajšie kroky, vyjadrenia a nechutné útoky - nie na konkurenčné politické myšlienky, ale na ich nositeľov - zásadne prispeli k napätiu v našej spoločnosti,“ komentoval Pellegrini.

Novozvolený prezident je presvedčený, že upokojenie slovenskej spoločnosti nesmie padať na jednotlivcoch, ktorí si šírenie zla a nenávisti zvolili za svoju politickú cestu. „Zmierenie národa je náročný proces a beh na dlhú trať. A ja vás chcem ubezpečiť, že som pripravený všetkými silami prispieť k tomu, aby bol tento zápas nakoniec pre Slovensko víťazným,“ deklaroval. Naďalej sa chce obracať na politické strany, mienkotvorné osobnosti, spoločenské organizácie aj na médiá, aby konali vo vedomí zodpovednosti za krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú. 

vysvetlenie Martina Horičku:

Okrúhly stôl s lídrami parlamentných strán, ako sa zdá, nakoniec nebude. Keď ho Peter Pellegrini so Zuzanou Čaputovou zvolávali, bolo to vzácne gesto smerom k spoločenskému zmieru, o ktorom sa posledné dni toľko hovorí. Nanešťastie, teraz sa ukazuje, že gesto ostane len gestom. Od atentátu na nášho premiéra - tejto úplne bezprecedentnej udalosti v našich dejinách - prešlo len niekoľko dní, ale mnohí Slováci a Slovenky sa už stihli vrátiť do svojich zákopov. Mnohí z nich vlastne ani vôbec nevyliezli. A zrejme už ani nikdy nevylezú.

Či už ide o straníkov z Dankovho SNS alebo z Matovičovho hnutia Slovensko, o akejkoľvek snahe o upokojenie situácie nemôže byť ani reč. Zdá sa, že slovenská spoločnosť má od „zmieru“ veľmi ďaleko. Mali by sme to preto vzdať? Nie. V tomto sa dá súhlasiť aj s naším budúcim prezidentom: každý môže k upokojeniu situácie - a teda zahojeniu spoločenských rán - prispieť sám. Ako jednotlivec. Bez ohľadu na názory ostatných. A bez ohľadu na to, kde sa politicky nachádza a koho politicky podporuje.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite