Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Blaha: Nového šéfa parlamentu budeme riešiť až po eurovoľbách — čo to znamená podľa Eugena Kordu

.tasr .eugen Korda .slovensko

Pri očakávaní veľkorysosti od Hlasu-SD pripomenul, že aj Smer-SD ukázal veľkorysosť voči Hlasu-SD.

Blaha: Nového šéfa parlamentu budeme riešiť až po eurovoľbách — čo to znamená podľa Eugena Kordu SITA

post nového šéfa Národnej rady (NR) SR budú v koalícii riešiť pravdepodobne až po júnových eurovoľbách. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD). Rešpektuje, že post patrí Hlasu-SD a ak by sa mal stať šéf SNS Andrej Danko predsedom NR SR, je potrebná veľkorysosť od Hlasu-SD. Blaha to necháva na diskusii Hlasu-SD a SNS. Poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH) vníma v tejto otázke taktizovanie zo strany premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Otázka o novom šéfovi NR SR nie je na najbližšie obdobie kľúčová, povedal Blaha. Pri očakávaní veľkorysosti od Hlasu-SD pripomenul, že aj Smer-SD ukázal veľkorysosť voči Hlasu-SD, keď si strany po parlamentných voľbách rozdelili rovnako počty ministrov. Odmietol hry o novom predsedovi NR SR. Koalícia je stabilná, k žiadnym „zvadám“ podľa Blahu nedochádza. Ubezpečil tiež, že žiadne výmeny na rezortoch v rámci koaličných strán sa nechystajú.

.vysvetlenie Eugena Kordu:

Ak Luboš Blaha hovorí o tom, že kreslo predsedu parlamentu obsadia až po voľbách do Európskeho parlamentu svedčí to najmä o tom, že vôbec nie je dôležitý termín novej voľby. 

Podstatné je, aby to bol spoľahlivý a hlavne Robertovi Ficovi celkom oddaný človek, bez akýchkoľvek zábran pomáhať mu v ovládnutí celého Slovenska. A tieto parametre paradoxne najlepšie spĺňa Andrej Danko. Je dostatočne morálne skompromitovaný a predseda vlády má tak v jeho osobe záruku, že bude čušať a prestane sa snažiť o zmeny mocenských pomerov vo vláde, ktorá funguje síce celkom zle, ale do katastrofy sa rúti bez väčších zádrheľov ako dobre naolejovaný stroj a hlavne s úsmevom na tvári. 

Ficove báchorky o troch Svätoplukových prútoch nie sú ničím iným, ako zastieracím manévrom, za ktorým sa snaží ukryť snahu o totálne upevnenie vlastnej moci. 

A ešte jedna pripomienka. Reálne nám hrozia finančné sankcie od Európskej komisie a vládni politici sa tak radšej rozhodli nechodiť do najsledovanejšej televíznej debaty Na telo, aby tam nemuseli čeliť nepríjemným otázkam, prečo to dopustili a v mene koho ničia právny štát.

Z Ficových vyjadrení podľa Hajka vidno, že nastáva taktizovanie a súvisí to s ďalšími voľbami. Označil to za hry. „Predpokladali sme, že nový šéf NR SR bude z Hlasu, “ povedal. KDH očakáva, že nový predseda NR SR bude riadiť parlament tak, aby poslanci riadnym spôsobom schvaľovali zákony. Hajko si tiež myslí, že Danko dáva do popredia svoje ambície.

Politici reagovali aj na útok Iránu voči Izraelu. „V prvom rade vyzývame na zdržanlivosť, pretože sa musíme vyhnúť špirále odviet a eskalácie konfliktu,“ povedal Blaha s tým, že by to mohlo viesť k vojne medzi Iránom a Izraelom. "Mohol by to byť veľmi vážny konflikt," dodal. Smer-SD odsudzuje iránsky útok, ako aj útok Izraela na iránske ciele v Damasku.

„Berieme do úvahy, že Izrael má právo sa brániť útokom, ktoré boli zo strany Hamasu, na druhej strane, Izrael nerešpektoval ani svojich spojencov, aby tento konflikt nevyhrocoval,“ uviedol Hajko. Kroky Iránu vníma KDH ako veľmi nebezpečnú vec, ktorá môže viesť k ďalšej eskalácii napätia. „Vyzývame na to, aby sa útočné operácie zastavili. Vyzývame na to aj slovenskú vládu, aby sa práve teraz sústredila na obranu vzdušného priestoru Slovenska,“ dodal.

K možnému zastaveniu vyplácania eurofondov či peňazí z plánu obnovy od Európskej komisie (EK) Blaha povedal, že eurokomisia sa technicky pýta, čo bude s prokurátormi špeciálnej prokuratúry po jej zrušení. Ozrejmil, že rezort spravodlivosti aj Generálna prokuratúra SR budú odpovedať.

KDH pripravuje list pre eurokomisiu o tom, že situáciu na Slovensku vníma tak, že aj po zrušení špeciálnej prokuratúry sme spôsobilí, aby sme ustriehli európske peniaze. „Lebo uznávame trojdelenie moci na Slovensku, to znamená, parlament, vláda, súdy a prokuratúra. Nech prokuratúra pracuje, dajte jej, prosím vás, pokoj,“ povedal. KDH sa spolieha na to, že SR je stále právny štát a fungujú v ňom brzdy. „Tie brzdy sú zatiaľ dostatočné na to, aby sme chodili vyplakávať do Bruselu, a to vytýkam aj svojim kolegom z PS,“ skonštatoval Hajko s tým, že KDH v tom cíti predvolebný boj pred eurovoľbami.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite