Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Marián Magát dostal za extrémizmus šesť rokov

.tasr .slovensko

Samosudca uznal Mariána Magáta za vinného zo spáchania 43 skutkov.

Marián Magát dostal za extrémizmus šesť rokov SITA/MARKO ERD

obžalovaný Marián Magát dostal za rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť šesťročný trest väzenia. Rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zatiaľ nie je právoplatný. Obhajoba obžalovaného avizovala podanie odvolania. Rovnako tak aj prokurátor.

Okrem úhrnného šesťročného nepodmienečného trestu odňatia slobody dostal Marián Magát aj trest prepadnutia veci, konkrétne viacerých kníh. Trest si má odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Súd nezistil priťažujúce a ani poľahčujúce okolnosti.

Súd sa z veľkej časti stotožnil s podanou obžalobou. „V podstate všetci znalci sa vyjadrovali ku všetkým príspevkom a svorne uviedli, že tak ako ich napísal na internete, nie sú pochybnosti o tom, že popiera holokaust, “povedal samosudca Milan Cisarik. Nemá pochybnosti o tom, že kniha Židokracia, ktorú obžalovaný publikoval, predstavuje extrémistické dielo.

Pri ukladaní trestu sa súd pohyboval v trestnej sadzbe od štyroch do desiatich rokov a ôsmich mesiacov. „Súd uvážil, že trest šesť rokov bude primeraný,“ podotkol. Cieľom je podľa sudcu odradiť ďalších páchateľov od podobného konania, tiež vyslanie signálu, že aj rozširovanie diel obžalovaného je trestným činom.

Samosudca uznal Mariána Magáta za vinného zo spáchania 43 skutkov. Ide najmä o trestné činy založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, rozširovania a výroby extrémistického materiálu či popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti.

Trestných činov sa mal Marián Magát podľa obžaloby dopustiť v rokoch 2017 až 2021. Zadržali ho v januári 2022. Vzatý bol do väzby.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite