Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sústrasť rodine a blízkym Karla Schwarzenberga vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová

.sita .slovensko

Vyzdvihla najmä jeho snahu posunúť Česko a Slovensko k demokratickým hodnotám.

Sústrasť rodine a blízkym Karla Schwarzenberga vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová SITA/Milan Illík

prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť rodine a blízkym zosnulého Karla Schwarzenberga. Vyjadrila tiež úprimnú sústrasť tým, ktorí si vážili jeho snahu posunúť ako Česko, tak aj Slovensko k demokratickým hodnotám. Hlava štátu v statuse na sociálnej sieti skonštatovala, že odišiel vzácny človek, demokrat a bojovník za slobodu. 

„Dovolím si pozmeniť jeho vlastný citát, ktorý povedal v smútočnom prejave pri rozlúčke so svojím priateľom Václavom Havlom: Pán Schwarzenberg, za pravdu a lásku budeme ďalej bojovať. Neustaneme, môžete sa na nás spoľahnúť," napísala prezidentka.

Karel Schwarzenberg zomrel vo veku 85 rokov. Na sociálnej sieti X to potvrdil jeho kolega a niekdajší minister financií Miroslav Kalousek, informuje spravodajský portál TN.cz. Posledné dni strávil Schwarzenberg, ktorý mal dlhšie zdravotné problémy, v nemocnici vo Viedni. Tam ho previezli začiatkom týždňa. Naposledy vydýchol v sobotu. 

Portál Echo24 uvádza, že bol posledné dva dni v kritickom stave a lekári ho držali v umelom spánku. Ministrom zahraničných vecí bol v rokoch 2007 až 2009 vo vláde Mirka Topolánka, aj v rokoch 2010 a 2013 vo vláde Petra Nečasa, v ktorej pôsobil aj ako vicepremiér. Uchádzal sa aj o prezidentské kreslo, ktoré napokon počas prvej priamej voľby prezidenta v roku 2013 vyhral Miloš Zeman.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite