Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ústavný súd v kauze Rapid Life vrátil prípad odsúdeného exšéfa odboru NBS na NS

.tasr .slovensko

Ivan B. pôsobil v NBS ako generálny riaditeľ odboru dohľadu nad trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením.

Ústavný súd v kauze Rapid Life vrátil prípad odsúdeného exšéfa odboru NBS na NS pexels.com

najvyšší súd (NS) SR sa musí opätovne zaoberať prípadom exriaditeľa jedného z odborov Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana B., odsúdeného za prijímanie úplatku na päťročný nepodmienečný trest v kauze bývalej poisťovne Rapid Life. Ústavný súd (ÚS) SR zrušil uznesenie, ktorým NS vlani v apríli zamietol odvolanie obžalovaného voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). 

Druhý senát ÚS 24. októbra rozhodol, že uznesením NS boli „porušené základné práva sťažovateľa“ Ivana B. Išlo o porušenie práva na osobnú slobodu, súdnu a inú právnu ochranu a na spravodlivé súdne konanie. ÚS vec zároveň vrátil NS na ďalšie konanie.

Ivan B. pôsobil v NBS ako generálny riaditeľ odboru dohľadu nad trhom cenných papierov, poisťovníctvom a dôchodkovým sporením. ŠTS ho v decembri 2020 odsúdil za zločin prijímania úplatku na päťročný trest odňatia slobody. Obžalovaný, ktorý vinu odmietol, sa následne neúspešne odvolal na NS. "Úplatky vo výške 11.000 eur boli podľa obžaloby poskytnuté za to, že v súvislosti s dohľadom NBS nad spoločnosťou Rapid Life nebudú tejto spoločnosti uložené najprísnejšie sankcie," uviedol vtedy Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). 

V prípade ŠTS v októbri 2019 najprv obžalovaného oslobodil spod obžaloby. Na základe odvolania prokurátora NS napadnutý rozsudok zrušil a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby znovu rozhodol. Následne ŠTS uznal Ivana B. za vinného a uložil mu trest.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite