Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ján Langoš, ten, ktorý plával proti prúdu

.tomáš Zálešák .názory

Je mnoho ľudí, ktorí očaria svojim umením plávať po prúde a hladiť po srsti. Je aj mnoho takých, ktorých buričstvo je len pózou, ladiacou s módnymi trendmi. Ján Langoš . (2. 8. 1946 - 15. 6. 2006) nepatril ani medzi jedných ani medzi druhých.

Tomáš Zálešák

nebudoval si kariéru na umení povedať každému, čo sa mu páči, za chrbtom tých druhých. Plával proti prúdu a nikdy sa na to nesťažoval. Prekážky boli pre neho výzvou, nie výhovorkou. No napriek tomu, že v kritických situáciách neuhol naľavo ani napravo, jeho osobnosť nerozdeľovala. Spájala tých, ktorí by bez jeho prítomnosti zostali rozdelení, a neraz aj dnes rozdelení sú. Spájal kresťanský aj občiansky disent, a spájal aj protiklady politiky ponovembrových reforiem a nášho spoločného vyrovnávania sa s vykoľajenou minulosťou. Bol disidentom s vysokými nádejami aj politikom so zmyslom pre každodennú, prízemnú realitu. Rozumel osvedčeným hodnotám minulosti a dokázal pozerať s odvahou do neistej budúcnosti. Pre oboje dokázal vytrvalo pracovať. Bol fyzik a informatik, ktorému však nechýbal hlboký, hoci neokázalý cit pre posvätno a duchovno. A opis jeho osobnosti by nebol úplný, keby sme zabudli aj na jeho citlivý vzťah k životnému prostrediu. Bol občanom aj veriacim kresťanom. Veril vo vyššiu civitas Dei, a predsa stál pevne oboma nohami v civitas terrena, v súčasnej spoločnosti, v tomto časnom svete a pominuteľnom živote. Vo svete, ktorého vykoreňujúce premeny, nástrahy a tragické konflikty tak často spôsobujú, že v ňom strácame rovnováhu a padáme.   

Ján Langoš, už ako podpredseda Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR, ako federálny minister vnútra, aj neskôr ako politik, ktorý sa opätovne ocital v situácii plavca proti prúdu, prichádzal do styku s výzvami, na ktoré nejeden statočný disident nebol vopred pripravený. Nie vždy sa jeho postoje stretli s pochopením. Nie vždy sa vydarili akcie a iniciatívy, na ktoré sa podujal. Bol jedným z nás, nedokonalých ľudských bytostí, a vedel, že ani jeho matematický mozog nemá vopred pripravené exaktné výpočty pre nevyspytateľné situácie, tobôž tie, ktoré prináša život v obnovenej slobode. Jeho osobný štýl, nekonformný výzor, neochota vyť s vlkmi doby a zúčastňovať sa najrôznejších modloslužobných rituálov, to všetko príliš nezapadalo do spoločenskej atmosféry, v ktorej sa opätovne dostávali na piedestál spoločenského uznania pochybné umenie „imidžu“ a pochybná cnosť „flexibility“, rozumej: rýchle a obratné prezliekanie kabátov. A predsa sa jeho (pre niekoho) nepraktické a introvertné postoje ukazujú byť jasnozrivejšie, než vychytralosť beztvaro prispôsobivých „pragmatikov“. Udalosti mu dávajú za pravdu, aj keď túto pravdu nie je ani dnes každý ochotný vidieť.

Pozemská púť Jána Langoša je teda príbehom protikladov a zároveň jednoty, ktorá jednotlivé epizódy života a role, ktoré v ňom zastávame, spája v hlbšom zmysle. Tu je aj kľúč k pochopeniu toho, ako možno byť nekompromisný v zásadách, a predsa otvorený dialógu širokého fóra; ako možno vzhliadať k tomu, čo je nesmrteľné a večné, a predsa veľkoryso znášať nedokonalosť a slabosti tohto sveta. A v neposlednom rade, ako si zachovať vytrvalosť pri naprávaní krívd a škôd minulosti, ktorých následky nezmiznú z noci na ráno, a ktoré s nami neraz zostávajú dodnes. 

Ján Langoš na tlačovej besede v Banskej Bystrici 9. decembra 2005. Kádrové zväzky príslušníkov ŠtB, napriek zákonu a aj rok starej zmluve, ministerstvo vnútra dosiaľ neodovzdalo Ústavu pamäti národa (ÚPN).

SITA/Jano ŠperkaJán Langoš na tlačovej besede v Banskej Bystrici 9. decembra 2005. Kádrové zväzky príslušníkov ŠtB, napriek zákonu a aj rok starej zmluve, ministerstvo vnútra dosiaľ neodovzdalo Ústavu pamäti národa (ÚPN).

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite