Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Miriam Lexmann z KDH: Politická reprezentácia je osudom našej demokracie

.miriam Lexmann .názory .neparlamentná alternatíva

Verejnosť často volá po generačnej obmene v politike, no vymeniť všetkých skúsených a ostrieľaných matadorov za politických novicov nie je správna cesta. Potvrdzuje to aj súčasné zloženie parlamentu a vlády. Obe kľúčové zložky slovenského parlamentarizmu robia školácke chyby, ktoré okrem iného pramenia v ich politickej neskúsenosti.

politická reprezentácia je osudom našej demokracie a tá, ako hovorí Robert Dahl, je  založená na dvoch základných prvkoch: politickej účasti a verejnej súťaži. Politická účasť sa týka šance všetkých občanov mať výrazný vplyv na výber personálu i politík. Musí existovať zmysluplná konkurencia kandidátov na verejné funkcie, pre súťaž politických riešení, ako aj možnosť slobodne participovať a politicky sa angažovať.

Najzákladnejšou úlohou politického hnutia či strany je potom tvoriť túto ponuku. Personálnu, ponuku možností angažovať sa a ponuku politík – teda ideí a riešení. To je systém poriadku a mantinelov pre voliča. Ten má predchádzať jeho sklamaniu a zabezpečiť, aby vedel, že voľbou konkrétnej osoby či politiky sa bude diať to, čo si vybral a čo si žiada. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite