Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová skončila druhá v ďalšom slalome Svetového pohára. V americkom Killingtone viedla po prvom kole, v druhom ju po chybe predstihla Michaela Schiffrin.

Berinšter z KDH o mafiánskom štáte: Všetci si pamätáme vetu „kopni ho do gúľ a dám ti pusu na čelo“

.peter Berinšter .názory .neparlamentná alternatíva

Všetci si pamätáme vetu „kopni ho do gúľ a dám ti pusu na čelo“. Týmto spôsobom oslovil riaditeľ tajnej služby ministra vnútra a jedným telefonátom zariadil odňatie spisu zákonnému vyšetrovateľovi, a tým aj nevyšetrenie trestnej činnosti príslušníkov tajnej služby. Keď je popísaný postup tak primitívne jednoduchý, tak je niekde chyba. Ak takýto systém riadenia vybuduje štát, vytvára priestor na neprehľadnú korupciu, ktorú nevidieť navonok, no zvnútra zákerne rozkladá spoločnosť.

nestrácajme nádej – niekoľkými malými, no podstatnými zmenami môžeme spoločnosti pomôcť. 

Napríklad systém kontroly bezpečnostných zložiek. Je vhodné, aby jeden kontrolný úrad dozeral na zákonnosť každej z bezpečnostných zložiek: polície, kriminálneho úradu finančnej polície, tajnej služby, vojenského obranného spravodajstva alebo Národného bezpečnostného úradu (NBÚ)? Veď samotný NBÚ prideľuje bezpečnostnú previerku každému, kto sa má oboznamovať s utajenými skutočnosťami nad úroveň „dôverné“. Čo už si môžeme myslieť o NBÚ, keď bezpečnostná služba BONUL mala previerku s najvyšším stupňom utajenia?

 Dôležitým ohnivkom reťaze je aj spojenie vyšetrovateľ – prokurátor – sudca. Jednoduchým riešením je zabezpečenie dodržiavania systému zákonného vyšetrovateľa – ktorý je podľa trestného poriadku vecne a miestne príslušný a nebude mu možné vec odňať a prideliť inému. Tento systém musí fungovať aj na prokuratúre. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite