Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Habilitácia

.rudolf Zajac .názory

Peter Pažitný sa stal docentom Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je to najlepšia správa pre slovenské aj české zdravotníctvo za posledné roky.

bol som na jeho habilitačnej prednáške aj na obhajobe. Drvivou väčšinou hlasov členov vedeckej rady svoju docentúru obhájil. Bude interným docentom na Fakulte manažmentu VŠE Praha, ktorá sídli v krásnom komornom mestečku Jindřichov Hradec.

Hlavnou úlohou docenta Pažitného bude, aby sa stal gestorom špecializačného štúdia v odbore Manažment v zdravotníctve. Konečne po takmer tridsiatich rokoch je tu šanca, že vznikne seriózna výučbová báza pre tento odbor a postupne vytlačí rôzne pokútne tituly typu MPH a MBA.

V Jindřichovom Hradci som sa zoznámil s profesorom Pavlom Pudilom, vďaka ktorému táto fakulta vznikla a ktorý bol jej prvým dekanom. Nadobudol som pocit, že sme na jednej vlnovej dĺžke hneď po tretej vete.  Nedávno mi poslal text, ktorý sa volá Mŕtvy kôň . Sám profesor ho preložil do slovenčiny a rád by som ho tu uverejnil v plnom znení.

mŕtvy kôň

Rozdiely medzi primitívnym hospodárskym myslením našich predkov a dnešným spôsobom uvažovania expertov, ovplyvneným modernými náhľadmi  na ekonomiku, možno len sotva porovnať lepšie než pomocou obrazu mŕtveho koňa.

Príslovie Indiánov z kmeňa Dakotov hovorí: Keď zistíš, že pod tebou zdochol kôň, zosadni!

No v profesionálnom živote často presadzujeme iné stratégie, podľa ktorých sa v takejto situácii pokúšame  konať takto:

- obstaráme si väčší bič

- vymeníme jazdca

- hovoríme: „Veď ten kôň stále jazdil!“

- založíme pracovnú skupinu na analýzu koňa

- navštívime iné miesta, aby sme sa pozreli, ako sa tam jazdí na mŕtvych koňoch

- zvýšime štandard kvality jazdy na mŕtvom koni

- vytvoríme „task force“  na oživenie mŕtveho koňa

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite