Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vitajte v krajine skutočnej slobody tlače, páni Putin a Trump

.matúš Dávid .názory

Do Helsínk sa prišli porozprávať šéfovia Kremľa a Bieleho domu. Dvaja lídri, pre ktorých sú kritickí novinári rovní škodnej, si nemohli vybrať lepšie.

Matúš Dávid

v anglickom grófstve Buckinghamshire si v piatok po boku britskej premiérky Theresy Mayovej americký prezident Donald Trump zase raz išiel po svojom. Špičkový novinár CNN Jim Acosta mu na tlačovej konferencii nemohol položiť otázku, pretože vraj pracuje pre „fake news“ – ako Trump rád nazýva všetky médiá, ktoré ho dlhodobo kritizujú a dýchajú mu na chrbát. Čo iné je však úlohou serióznych, vyspelých novín, televízií a rádií? Majú vari žurnalisti CNN či The New York Times slepo a nekriticky chváliť každý jeden krok politického lídra, tak ako to robia štátne (a ďalšie poslušné) médiá v Rusku? Majú azda vytvárať skreslenú realitu o dokonalosti a neomylnosti vodcu, tak ako to má vo zvyku severokórejská štátna tlačová agentúra? To hádam nie.

Český prezident, ktorého už v tejto jeho politickej fáze len málokto berie vážne, s obľubou vyzýva na likvidáciu novinárov. A to práve keď kráča chodbami Kremľa spolu s vysmiatym Vladimírom Putinom. Lenže Donalda Trumpa, na rozdiel od Miloša Zemana, svet stále berie vážne. Aj novinárov jeho rozhodnutia úprimne a opodstatnene zaujímajú. Tak prečo si šéf Bieleho domu pred sebou stavia arogantný, nepriestrelný múr? Čoho sa bojí?

„Nastal čas brať Trumpove slová vážne, nech už sa nám zdajú akokoľvek prehnané.“

Ešte cestou do Fínska sa Trump na svojej obľúbenej sociálnej sieti,  pomocou ktorej už dlho robí politiku aj diplomaciu, stihol opäť posťažovať na médiá, ktoré sú podľa jeho slov „nepriateľom ľudu“. Vraj novinári sú dôvodom toho, že v USA vládnu „nezhody a nenávisť“. Takéto tvrdenia sú na smiech a treba ich odmietnuť. Gestom v podobe vylepenia stoviek kritických bilbordov, to urobil aj fínsky denník Helsingin Sanomat, keď takto v Helsinkách privítal Trumpa s Putinom.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite