Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nie stíhačkami, ale skutočným bojom s hoaxmi sa chváľme pred spojencami

.matúš Dávid .názory

Popri nákupe F-16 vláda pred letnou pauzou schválila aj návrh dokumentu o boji proti hybridným hrozbám. Bolo načase. Bludy nám už prerastajú cez hlavu a stíhačka ich nezastaví.

Matúš Dávid

len aby sa nezabudlo: ministerka školstva nedávno veselo drukovala domácim konšpirátorom, s dezinformátormi si už pohrkútal bývalý policajný prezident aj šéf programu verejnoprávnej televízie a niektorí poslanci parlamentu zase naďalej veselo šíria falošné správy, extrémistické názory či antisemitizmus. Tvrdia, že to robia v záujme zachovania slobody slova či podpory národných záujmov, no v skutočnosti sú len užitočnou súčasťou dezinformačnej mašinérie a hybridných hrozieb. Ide o ťažko rozpoznateľnú, no o to nebezpečnejšiu hrozbu nevojenského druhu, ktorú keď nepodchytíme včas, rozloží nám demokraciu, kultúru, medziľudské vzťahy aj mier. Základné atribúty štátu sa nám môžu zrútiť ako domček z karát.

„Nadobudli sme pocit, že prichádzame o naše výsady a doterajší spoločenský status.“

Za krvavými príkladmi netreba chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na Ukrajinu. A ukážky toho, ako sa to má robiť, zase nájdeme vo Fínsku či Pobaltí, kde sa už dlho bojuje proti hoaxom a propagande. Treba naozaj privítať, že si už aj Slovensko pomaly uvedomuje potrebu boja proti problémom spojeným s hybridnými hrozbami a šírením bludov. Zároveň však môžeme len dúfať, že Situačné centrum ani Národné bezpečnostné analytické centrum nebudú spať, keď ich bude najviac treba.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite