Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kam Donald Trump posunie najdôležitejší súd v USA

.matúš Dávid .názory

Kandidátom amerického prezidenta na sudcu Najvyššieho súdu sa stal konzervatívec Brett Kavanaugh. Ak ho Senát schváli, vo funkcii môže byť doživotne.

Matúš Dávid

je to jeden z najprestížnejších postov v americkej justícii. No keď ho treba obsadiť, pretože sa práve uvoľnilo miesto, hlavné slovo má politik. Aj súčasnému šéfovi Bieleho domu sa naskytla jedinečná príležitosť - môže zakonzervovať svoj politický odkaz na niekoľko desaťročí. Čo sa stane s Najvyšším súdom Spojených štátov amerických, ak Senát odobrí kandidatúru relatívne mladého, len 53-ročného právnika s konzervatívnymi názormi? 

V zložení najdôležitejšieho amerického súdu, ktorý má deväť členov, by sa tým zmenil pomer hlasov v prospech konzervatívcov. Brett Kavanaugh, ktorý sa môže stať už druhým sudcom najvyššieho súdu, ktorého vyberal Trump, v súčasnosti pracuje ako sudca federálneho odvolacieho súdu vo Washingtone. V minulosti sa venoval napríklad aj pikantnej kauze prezidenta Billa Clintona. Keď bol prezidentom George W. Bush, robil mu ako dlhoročný republikán v Bielom dome sekretára. A niekoľko rokov pracoval aj pre sudcu Anthonyho Kennedyho, ktorého by teraz mohol nahradiť.

Kavanaugh má v amerických sudcovských kruhoch povesť zástancu doslovného výkladu americkej ústavy. Preto nikoho neprekvapilo, keď v ďakovnom príhovore po boku Donalda Trumpa uviedol, že chce ako nezávislý sudca zákony vykladať a nie vytvárať. Poteší to konzervatívny tábor, vrátane odporcov potratov, nepoteší to naopak liberálov, vrátane odporcov strelných zbraní.  

„Politické hry okolo voľby Kennedyho nástupcu sa roztočia aj v Senáte.“

V porovnaní s umiernenejším Kennedym, ktorého ešte v 80. rokoch nominoval do funkcie Ronald Reagan, bude Kavanaugh iný aj v oblasti práv sexuálnych menšín. Dnes osemdesiatjedenročný Anthony Kennedy totiž neraz práve v týchto otázkach prekvapil svojimi nevyspytateľnými rozhodnutiami.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite