Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Obchoduj s Kočnerom – skončíš v cele

.eugen Korda .názory

Pavol Rusko prešiel vo svojom živote dlhú cestu. Podobne ako jeho dnešný komplic Marián Kočner začínal aj on svoju dráhu v Slovenskej televízii ako redaktor športovej redakcie.

Eugen Korda

potom sa stal predsedom Socialistického zväzu mládeže Slovenska. Na poslednú chvíľu sa v roku 1989 pripojil k Nežnej revolúcii a pritom potichu kolaboroval s komunistami, ktorí si v televízii stále udržiavali, aj jeho pomocou, moc. 

Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič sa postarali, aby dostal licenciu na televíziu. Pomenoval ju Markíza a stal sa jej riaditeľom. Táto najvplyvnejšia súkromná televízia mu roky slúžila nielen ako zdroj miliónových ziskov, ale aj ako nástroj na realizáciu politických ambícií. 

Markíza, stroj na peniaze, však nenechala na pokoji ani dušu jeho bývalého kolegu Mariána Kočnera. Dva týždne pred parlamentnými voľbami v roku 1998 sa mu ju pokúsil ukradnúť. Nakoniec sa dohodli a majitelia Markízy mu údajne vyplatili niekoľko miliónov korún za to, že dá pokoj. 

„Príbeh Pavla Ruska v mnohom pripomína príbeh syna prezidenta Kováča.“

Z Ruska sa stal minister hospodárstva a po korupčnom škandále sa ho vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda zbavil. Rusko tak už nebol ani riaditeľ televízie, ani politik. Peniaze, ktoré utŕžil za predaj svojho podielu v Markíze, prehajdákal šialeným tempom. Jeho bankový účet zíval prázdnotou. Kto bol autorom nápadu ešte raz „podojiť" Markízu, to nie je jasné. Možno to bol Rusko, ale oveľa pravdepodobnejším autorom údajného„zmenkového podvodu“, ktorý mal jeho účastníkom priniesť milióny eur, bol asi Marián Kočner.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite