Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koho zastupujú protestujúci farmári? Tých, ktorým nespravodlivo berú pôdu

.frédérique Hazéová .názory

Dnešný deň sa možno s výnimkou zatknutia Mariána Kočnera, ktorý vzápätí potreboval prevoz do nemocnice, niesol na kolesách farmárskych traktorov. Gabriela Matečná ho zaklincovala.

Frédérique Hazéová

koho zastupuje táto skupina ľudí a farmárov, ktorá tu prišla? 40 000 farmárov, ktorých máme na Slovensku?“ opýtala sa po stretnutí, ktoré sa neuskutočnilo, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. 

Najľahšia obrana je útok a ministerka to dnes potvrdila. Nielenže obvinila prezidenta Andreja Kisku zo spoluzavinenia protestov, ale najmä urazila všetkých farmárov, ktorí nasadli na svoje traktory a prišli až do Bratislavy, aby protestovali proti porušovaniu ich práv. 

Matečná na protestujúcich počkala v miestnosti, do ktorej by sa všetci nezmestili. Vzhľadom na to, že farmári už niekoľko hodín pred stretnutím oznámili, že sa s ministerkou stretnú len pod podmienkou, ak ich prijme všetkých, sa pritom mohla posadiť napríklad do jedálne. 

Veľký dav nahnevaných pôdohospodárov však musí byť pre ňu desivý. A tak si ministerka zvolila alternatívnu stratégiu a namiesto prebratia zodpovednosti za protesty v uliciach, začala hľadať iného vinníka. Ako prvý jej do rany (zo strany koalície už hádam aj tradične) padol prezident Andrej Kiska. Ten údajne mohol protestom dávno predísť, ak by si ministerku prizval, aby mu všetko „vysvetlila“. 

„Uvidíme, či si aj farmári budú myslieť, že ich požiadavky sú vlastne neopodstatnené.

Podľa Matečnej ide len o nedorozumenie. Farmári, ktorí požadujú naplnenie bodov Košickej výzvy zrejme len nevedia, čo to tá výzva vlastne obsahuje. Prezident tiež nevie, čo je vo veci. Kto teda vlastne vie, o čo ide? Ministerka vraj áno.

Požiadavky farmárov na základe týchto „vedomostí“ zminimalizovala do rozmerov malicherných problémov, ktoré vlastne takmer neexistujú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite