Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ministerstvo naťahovania času

.denisa Gdovinová .názory

Od siedmej ráno učitelia protestovali pred ministerstvom školstva. Zalepili si ústa páskou a ruky zviazali povrazom. Už nevedia, čo spraviť, aby upútali pozornosť verejnosti.

Denisa Gdovinová

pred ministerstvo sa učitelia z Iniciatívy slovenských učiteľov postavili skutočne vyzbrojení. Nachystali si také množstvo plagátov a vizuálnych pomôcok, že počet plagátov sa takmer rovnal počtu protestujúcich. Vizuálne kričali učitelia s prelepenými ústami (na páske mali napísané: 6 %) a povrazom zviazanými rukami. V ďalšej skupinke mal každý z učiteľov svoj vlastný transparent: „Fínsko – krajina 1 000 jazier, Slovensko – krajina 1 000 sľubov” alebo „Keď protestovali učitelia...neriešil som”. Jeden z učiteľov držal plagát s vysvetlením, kto je to iluminát – chcel tak ministerku, ktorej tento pojem pred rokom nebol známy, trochu dovzdelať. 

Čo sa mi zo začiatku zdalo ako poctivá príprava na štrajk, mi po chvíli pripadalo smutné. Iniciatíva slovenských učiteľov už organizovala toľko protestov, už tak veľakrát upozorňovala, že v školstve sa nedejú žiadne potrebné reformy, až postupne otupili pozornosť verejnosti. Každý z ich protestov však zostáva zúfalo nevypočutý. Ako teda znova zaujať? Ako znova zapáliť verejnosť? 

Ministerka podľa nich zatiaľ nedokázala predstaviť schopnú reformu. Dokázala však stabilizovať situáciu a salámovou metódou predstaviť drobné kroky, ktoré navodili pocit, že školstvo sa bude uberať dobrým smerom. 

Začala hovoriť o fínskom modeli. O desaťpercentom zvýšení platov od nasledujúceho roka. O nových miestach v škôlkach. Eurofondový škandál prekryla komplikovanými opatreniami, ktoré verejnosti nevie vysvetliť ani ten najlepší novinár.

„Ministerka aj tentoraz ich protestom preplachtí bez akejkoľvek ujmy.“ 

Vizuálne pomôcky však učiteľom nepomôžu. Kým sa nestane v školstve nejaký veľký „prúser", nepodarí sa im vyzvať širšiu masu na protesty. Napriek tomu, že každý z tých učiteľov denne také prúsery zažívajú.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite