Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fejsbúkom sa šíri hoax BFF, naučí nás rozmýšľať?

.lea Šagátová .názory

Fejsbúková stránka Čistá psychiatria, určená najmä na pobavenie fanúšikov, svojmu účelu poslúžila. Svoje dôsledky však nepredvídala.

Lea Šagátová

čistá psychiatria na svojom fejsbúku uverejnila v utorok večer správu, v ktorej tvrdila, že generálny riaditeľ fejsbúku Mark Zuckerberg vymyslel na zaistenie účtov používateľov slovo BFF. Ak ho napíšete do komentára a ozelenie, je váš účet bezpečný. Ak písmená zostanú čierne, máte si ihneď zmeniť heslo. Po krátkom čase začali komentáre pribúdať, a tak stránka uverejnila, že išlo len o vtip. To situáciu nezmenilo. Pribúdali tisíce komentárov.

čistá psychiatria/facebook

My ako používatelia fejsbúku sme týmto dokázali, aké ľahké je čítať si len statusy k správam, titulky a v tom lepšom prípade perexy. O to jednoduchšie s nami vedia manipulovať rôzne skupiny, populistické či politické. Stačí sa chopiť situácie v krajných prípadoch, keď je spoločnosť určitou situáciou pobúrená, napísať na fejsbúk krátky hoax, ktorý sa ani sčasti nezakladá na faktoch, a lajky pribúdajú. Základňu máme, môžeme manipulovať a budovať si sieť fanúšikov, ktorým denne vyskakujú desiatky klamlivých správ lajknutých stránok. Čo spravíme? Prečítame si ich. Overíme si ich? Na to predsa nemáme čas, čítame ďalej. Následne vznikajú situácie typu: „Kdesi som čítala.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite