Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Naozaj ponúkol Fico Kiskovi predčasné voľby?

.michal Magušin .názory

Premiér v demisii Fico tvrdí, že Kiskovi ponúkol aj alternatívu s predčasnými voľbami. Prezident oponuje tvrdením, že sa o žiadnych alternatívach nebavili.

Michal Magušin

výrok Roberta Fica z tlačovej konferencie po dnešnom predsedníctve Smeru sa na prvé počutie zdá skôr nejakým rétorickým prešľapom, popletením si osôb a slov. Fico, ktorého sa dotkla narážka novinárky na jeho správanie v Prezidentskom paláci pri podávaní demisie, rečnil o tom, ako vyzeralo zapojenie Kisku do celej rošády s pádom vlády a vznikom tej novej. Hovoriac o Kiskovi povedal: „Ja som mu ponúkol tri alternatívy: voľby siedmeho júla, voľby 29. septembra alebo riešenie, ktoré bude znamenať pokračovanie štandardnej vlády. (…) Padlo rozhodnutie, že sa prijíma tretí variant a ja som tento variant akceptoval.“

Tieto slová znejú šialene. Žeby prezident, ktorý sa osobne objavil na prvom spomienkovom zhromaždení, človek, na ktorého premiér trápne zaútočil s rečami o prejave písanom v zahraničí a o konšpiračných stretnutiach so Sorosom na piatej Avenue, žeby sa tento prezident v zlomovej chvíli priklonil k jemnejšej alternatíve, k bábkovej vláde a nie k šanci na podstatnú zmenu pomerov v štáte?

Prezidentská kancelária ponúka uveriteľnejšiu verziu príbehu. Podľa nej bol Kiska postavený pred hotovú vec. „Žiadne alternatívy neboli predmetom diskusie, predsedovia koaličných strán prezidenta informovali, že vláda je pripravená podať demisiu, ale zároveň má koalícia stále väčšinu v Národnej rade,  a preto navrhne nového predsedu vlády. Prezident Kiska by preto privítal, keby sa pán premiér v demisii zdržal nekorektných vyjadrení, ktoré neprispievajú k upokojeniu atmosféry na Slovensku a nechal Petra Pellegriniho rokovať samostatne.“

„Vyzerá to teda tak, že niekto nehovorí pravdu.“

Ak chceme rozhodnúť, kto sa od pravdy odchýlil, položme si legendárnu otázku: Cui bono?

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite