Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Opustila nás myseľ storočia uväznená vo vlastnom tele

.frédérique Hazéová .názory

Život je plný vecí, ktoré nedávajú zmysel. Jednou z týchto záhad je, prečo sa jeden z najbrilantnejších teoretických fyzikov našej doby narodil v tele, ktoré ho zradilo.

Frédérique Hazéová

stephen Hawking je vo svete teoretickej vedy sám výnimočným a nepravdepodobným javom. Napriek tomu, že ho od roku 21 postupne oslabovala amyotrofická laterálna skleróza, vzácne motorické neurónové ochorenie,  stala sa z neho tá najnepravdepodobnejšia osobnosť, ktorú milovali ľudia po celom svete.

Takmer nehybné telo a neschopnosť rozprávať bez technických pomôcok Stephena Hawkinga nezastavili v jeho vedeckom výskume a pokroku. Po tom, čo si navyše naspäť vybudoval svoj hlas a schopnosť komunikovať, sa z neho stal jeden z najväčších popularizátorov vedy.

Hawkingov výskum bol totiž tak zložitý, že mu bežný človek jednoducho nemohol rozumieť. Fyzik si však prial, aby každý pochopil, aká úžasná veda je a čo všetko sa skrýva vo vesmíre okolo nás.

Jeho kniha Stručná história času sa stala svetovým bestsellerom, aj keď v žiadnom prípade nešlo o jednoduché čítanie. Neskôr na knihu nadviazal Vesmírom v orechovej škrupinke a dal tak svojím časopisom ďalší oriešok na rozlúsknutie.

„Z fyzika sa stala tá najnepravdepodobnejšia osobnosť, ktorú milovali ľudia po celom svete.“

Stephen Hawking bol motiváciou pre milióny ľudí po svete. Choroba mu možno vzala schopnosť samostatného pohybu a prirodzený hlas, no on sa cez ňu prebojoval a nestratil pri tom humor.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite