Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Nesprávajte sa ako stádo oviec

.eugen Korda .názory

Janek Kroupa je meno hádam najznámejšieho českého novinára, ktorý dlhé roky pripravuje vynikajúce investigatívne reportáže. Časti slovenskej verejnosti jeho meno nič nehovorí.

Eugen Korda

ja som ho spoznal v čase, keď pracoval v najlepšom investigatívnom programe TV Nova s názvom Na vlastní oči. Jeho reportáže okrem iného odhaľovali temné zákutia politiky a jej prepojenie na mafie. Viackrát sa mu vyhrážali smrťou, musel sa skrývať, ale nikdy necúvol. Takého som ho poznal a vážil si ho. Dnes sa jeho meno objavuje v súvislosti s rozhlasovou reportážou o podnikaní Babišovho Agrofertu na pôde, ktorá mu nikdy nepatrila a nepatrí. Riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral  ju označil za účelovú a jej vysielanie vraj úmyselne načasované tak, aby pred voľbami poškodila stranu, ktorej predsedom je Andrej Babiš.

„Ak sa hovorí, že novinári sú strážnymi psami demokracie, tak v určitých okamihoch musia nájsť odvahu vyceriť zuby.“

Treba jasne povedať, že nič z toho nie je pravda a že riaditeľ rozhlasu nerobí nič iné, len si preventívne chráni svoje dobre zaplatené riaditeľské miestečko. Je totiž len otázkou času, keď Andrej Babiš, Okamura, komunisti a prezident Zeman spustia frontálny útok na nezávislosť verejnoprávnych médií, teda Českého rozhlasu a Českej televízie. Dnes len ťažko predpovedať, či sa ju podarí ubrániť, alebo sa stane to, čo sa stalo s televíziou a rozhlasom u nás doma. Istú nádej, že v Prahe to „normalizátori“ nebudú mať jednoduché, dáva to, že viac ako 200 zamestnancov Českého rozhlasu sa podpísalo pod petíciu, v ktorej bránia svojho kolegu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.eugen Korda .názory
.diskusia
.neprehliadnite