Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zeman kváka a Fico len zbabelo mlčí

.eugen Korda .názory

Predseda slovenskej vlády bol v utorok svedkom útoku na charakter muža, ku ktorého hrobu si chodí každý rok pripomenúť Nežnú revolúciu z novembra ´89. Čo sa stalo?

Eugen Korda

český prezident Miloš Zeman na slávnostnom večierku pri príležitosti otvorenia osláv stého výročia vzniku Československa označil Alexandra Dubčeka za zbabelca, ktorý sa v roku 1968, keď k nám vtrhli vojská Varšavskej zmluvy, spolu s inými komunistickými funkcionármi, „podělal hrůzou”. 

Mnohým Slovákom sa, samozrejme, tieto slová páčiť nebudú, ale Zeman mal celkom výnimočne pravdu. Jeden z našich najospevovanejších politikov skutočne nevynikal veľkou odvahou. Podpísal tzv „Moskovské protokoly” ktoré legalizovali pobyt cudzej armády na našom území. Po tom, ako sa stal predsedom Federálneho zhromaždenia, hlasoval za prijatie zákona, ktorý umožňoval  brutálne represie voči nespokojným občanom. 

Keď ho nakoniec zbavili všetkých vysokých straníckych funkcií a odsunuli mimo politiky, viac ako dve desaťročia zbabelo mlčal, a to aj vtedy, keď KSČ posielala do väzenia odporcov režimu. A aj v novembri 1989 sa ozval až vtedy, keď už bolo jasné, že komunisti definitívne končia.  

„Dubček nebol zlý človek, ale nevynikal ani odvahou a vždy bol presvedčený o prednostiach komunizmu.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.eugen Korda .názory
.diskusia
.neprehliadnite