Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sprisahanie proti prezidentovi

.jozef Šátek .eugen Korda .názory

Minister vnútra a policajný prezident spustili proces, ktorý by mal viesť k likvidácii prezidenta Andreja Kisku. Odpoveď hľadajte v nasledujúcich slovách tohto článku.

polícia /NAKA/ vraj už nejaký čas vyšetruje prezidenta a jeho firmy s cieľom preukázať mu daňové podvody. Na tlačovej konferencii to v prítomnosti ministra vnútra oznámil prezident policajného zboru Tibor Gašpar. Vraj tak rozhodla prokuratúra. Odhliadnuc od toho, či sa prezident /jeho firma/ takýchto podvodov dopustili, je vyšetrovanie hlavy štátu neprípustné. On totiž z titulu svojej funkcie požíva procesnoprávnu exempciu – privilégium nestíhateľnosti. To v laickej reči znamená, že je osobou vyňatou z právomoci orgánov činných v trestnom konaní a súdu. Jeho trestné stíhanie či len vyšetrovanie vo veci pre daňový delikt je neprípustné. To bývalý pedagóg a dnes pravá ruka Roberta Kaliňáka nevie, alebo nechce vedieť?

Tibor Gašpar však zamlčal aj iné závažné fakty. Rozhodnutie o zmene toho, kto bude vyšetrovanie vykonávať, hodil na Generálnu prokuratúru. Tá požiadala, aby dve vyšetrovania boli vykonávané súčasne na jednom policajnom úrade. To je celkom v poriadku. Zamlčal však fakt, že GP SR nemôže prikázať určitému policajnému útvaru, aby vykonával určité vyšetrovanie, pretože žiadny zákon jej takéto oprávnenie nedáva. GP SR môže v zmysle § 230 ods. 2, písm. f  Trestného poriadku „odňať vec policajtovi a prikázať ju inému, a to aj miestne nepríslušnému policajtovi, alebo urobiť opatrenie, aby vec bola prikázaná inému policajtovi alebo policajtom“. 

„Minister vnútra a policajný prezident spustili proces, ktorý by mal viesť k likvidácii prezidenta Andreja Kisku.“

Z vyjadrenia T. Gašpara vyplýva, že GP SR neodňala vec vyšetrovateľom vecne a miestne príslušným pre vyšetrovanie tohto prípadu (vyšetrovatelia Okresného riaditeľstva PZ Prešov a Poprad) a neprikázala ho inému konkrétnemu aj „miestne nepríslušnému policajtovi“, ale s najväčšou pravdepodobnosťou len požiadala prezidenta PZ, aby vec odstúpil v súlade s vecnou a miestnou príslušnosťou podľa ustanovení Trestného poriadku a interných smerníc MV SR policajnému útvaru, ktorého vyšetrovateľ bude vykonávať spoločné vyšetrovanie obidvoch vecí. Údajný trestný čin spoločnosti KTAG rozsahom zatiaľ spôsobenej škody na dani (asi 27-tisíc €) ani rozsahom uplatňovaných nákladových položiek (výdavkov na prezidentskú kampaň) asi 1 milión € nespĺňala kritérium pre pôsobnosť špeciálnej prokuratúry a špecializovaného súdu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite