Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

OĽaNO práve urobilo krok späť

.michal Magušin .názory

Župné voľby sú minulosťou, prvý veľký krok OĽaNO po nich je však ukážkou amaterizmu. Prezentácii tieňovej vlády chýbal cit pre spojenectvo a aspoň vytvorenie dojmu odbornosti.

Michal Magušin

ktovie, kto v OĽaNO stál za myšlienkou predstaviť tieňovú vládu. Ale zlý nápad to nebol. Mieril totiž na dva zásadné problémy, ktorým hnutie dlhodobo čelí.

Tým prvým sú obvinenia z nedostatku pozitívnej agendy. OĽaNO sa najviac vyčíta, že „iba“ bojujú proti korupcii, rozčuľujú sa na tlačovkách a neponúkajú riešenia. Predstaviť dôveryhodné tváre jednotlivých problematík, ktoré si postupne budú budovať svojimi návrhmi kredit, je správna cesta. Príkladom je Sulíkova SaS, kde ich tímlídri majú jasnú agendu a pravidlá, ako majú konať. Prakticky už od volieb v marci 2016 systematicky pracujú na svojich témach, sú uveriteľní a aktívni. Sám si spomínam na niekoľko angažovaných konverzácií napríklad s Karolom Galekom, expertom SaS na energetiku. (Kto je expert na energetiku v OĽaNO?)

Druhým problémom OĽaNO je, že hnutie je pre mnohých iba dominantný Matovič. Angažovaní experti, tieňoví ministri a ministerky, by mohli svojimi fundovanými vyjadreniami a návrhmi opakovane šíriť éterom, že OĽaNO má viaceré zaujímavé osobnosti.

„Predstavenie tieňovej vlády je nevyužitá šanca a krok späť.“

Z druhého problému (príliš veľa Matoviča) vyplýva tretí: komplikované vytváranie nových spojenectiev. Igor Matovič je totiž človek, ktorý viac rozdeľuje, ako spája. A to sa týka aj najbližších spojencov OĽaNO. Opýtajte sa napríklad Alojza Hlinu.

Niekto v OĽaNO si toto všetko uvedomuje. Posledné mesiace o tom svedčili. Poslanci začali napríklad organizovať odborné konferencie. Stiahnutie Matoviča umožnilo dýchať ostatným poslancom. A najmä, hlavná vyjednávačka OĽaNO v župných voľbách bola Veronika Remišová, čo pre nemalé víťazstvo opozičnej koalície vytvorilo základný predpoklad.

Mimochodom, kampaň pred župnými voľbami začala hojiť ďalší podstatný problém OĽaNO – to, že nie sú skutočnou stranou s reálnym regionálnym podhubím, ktoré by malo byť bublajúcou energiou hnutia. Keď Erika Jurinová chodila celé mesiace po Žilinskom kraji, stretla sa s množstvom ľudí túžiacich po zmene. Teraz by ich stačilo len lepšie zorganizovať a OĽaNO by skutočne žilo v regiónoch. Pritom by to vôbec nemuseli byť štruktúry typu Smer či (v niektorých prípadoch) KDH, ktoré kostnatejú a strácajú život. Iný, životaschopnejší, ľahko manažovateľný model by sa našiel.

„Predstavenie jednotlivých tieňových ministrov bolo veľmi nešťastné.“

V skratke: aj v OĽaNO niekto pochopil dve základné premisy, ktoré, zdá sa, môžu dnes v politike priniesť úspech: treba pozitívnu agendu a treba naozaj pracovať s regiónmi.

A potom prišlo predstavenie tieňovej vlády. Hnutie pri ňom spravilo niekoľko chýb.

  1. Igor Matovič arogantne zhodil ostatné opozičné zoskupenia, keď sa veľkohubo vyjadroval o jedinečnosti svojich ľudí v porovnaní s inými stranami.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.michal Magušin .názory
.diskusia
.neprehliadnite