Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

„Náhodná“ kontrola môže mať s náhodou len málo spoločného

.frédérique Hazéová .názory

Na pôdu Univerzity Komenského každoročne prichádzajú nositelia Pulitzerovej ceny za investigatívnu žurnalistiku. Jedna otázka z radov študentov je vždy rovnaká: Vyhrážali sa vám už niekedy?

Frédérique Hazéová

nie je vyhrážka ako vyhrážka a my nemusíme ísť ani tak ďaleko a pýtať sa na to medzinárodne pôsobiacich novinárov. Snahu nepriamo postrašiť tým najcitlivejším – vlastnými deťmi – nájdeme aj u nás doma.

Reportérku Denníka N Moniku Tódovú navštívil terénny pracovník Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý sám vlastne nevedel, prečo prišiel práve k nej. No dostal to nariadené. Vraj náhodná kontrola pre aktualizáciu údajov súvisiacich so starostlivosťou o deti, ktoré s manželom a novinárom Mirkom Tódom spoločne vychovávajú. A že či ešte pôsobia na Slovensku. 

Manželia Tódovci sú obaja aktívni novinári, vďaka ktorým vieme o mnohých kauzách a prípadoch – z domácej politiky, aj zo zahraničia. Monika Tódová sa navyše posledného pol roka venuje kauze Bašternák, ktorá viacerým politikom nehrá do karát. Je toto dôvod pre navštívenie domácnosti novinárov?

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že takéto návštevy sú bežné a ich cieľ sa vyberá náhodne. Denník N však zverejnil, že podľa pracovníka, ktorý kontrolu vykonal, Tódovcov nevybral počítač, ale riaditeľ konkrétneho odboru ústredia. Tódovej tiež prezradil, že takúto náhodnú kontrolu absolvoval naposledy vlani. Inak chodí do problematických rodín, na ktoré dostávajú hlásenia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite