Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Oplatí sa vôbec demonštrovať?

.elena Akácsová .názory

Bojíte sa kliknúť a zistiť, ako znie odpoveď? Nebojte, oplatí sa to! Ale benefit je trošku iný a trošku ďalej, ako by sme si mohli myslieť.

Elena Akácsová

keď behaviorálny ekonóm Petr Houdek na svojom blogu uverejnil post so sugestívnou otázkou, či má cenu chodiť demonštrovať, naozaj som sa bála, že si prečítam dôkazy o zbytočnosti demonštrácií, a to by sa pobilo s mojím presvedčením, že demonštrovať treba. Tak som si rýchlo prečítala koniec a... chvalabohu, oplatí sa!

Houdek podrobne popisuje komplexnú analýzu amerického ekonóma Stana Veugera celoštátnych demonštrácií a pochodov hnutia Tea party v USA v roku 2009. Komplikovanú úlohu, ako zaistiť porovnávaciu skupinu – teda mať aj porovnateľné situácie, keď sa demonštrácia nekoná, im pomohlo vyriešiť počasie. V oblastiach, kde pršalo, prišlo málo demonštrantov, a tam, kde bolo krásne, nadobudli demonštrácie obrovské rozmery. No a analýzou následných aktivít prišli na to, že v tých nezmoknutých oblastiach hnutie zosilnelo a každý jeden protestujúci znamenal 14 hlasov naviac pre republikánov vo voľbách, aj trvalý posun preferencií v okrsku. S jedinou výnimkou, že demonštrácie nesmú byť násilné, vyhrotené a agresívne, lebo tým strácajú sympatie voličov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite