Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prečo o štrajku učiteľov mlčia špičky univerzít?

.iva Mrvová .názory

Univerzita je symbolom vzdelávania a na jej čele nepochybne stojí elita. Stojí tam však ticho, akoby sa vôkol nej neodohrávala nijaká dráma o budúcnosť nášho vzdelávacieho systému.

Iva Mrvová

sila protestujúcich učiteľov, ktorí vyšli minulý týždeň do ulíc, Slovensko v dobrom prekvapila. Štrajk prebieha vo viacerých mestách, učitelia sú organizovaní, pokojní, no zároveň cieľavedomí a húževnatí. Ich podpora medzi obyvateľstvom rastie, a to tak, že vládou pretláčanej téme azylantov jednoducho nedáva šancu. Akoby sme si konečne uvedomili, že nás dlhodobé a priam vulgárne podceňovanie systému vzdelávania čoskoro dobehne. A smutné miesto v OECD štatistikách v tom bude iba tou najmenšou boliestkou.

Okrem pozitív, ktoré sa vôkol dejú, však pozorujem po celý čas i čosi iné. Reakcie akademickej obce. Úprimne si vážim postoj a vyhlásenia mnohých fakúlt, senátov, katedier i jednotlivcov z akademického prostredia. Silný list prodekana Martina Slobodníka, ktorý otvorene upozornil na situáciu dlhodobo morálne ponižovaného školstva, je ústredným momentom uplynulých dní.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.iva Mrvová .názory
.diskusia
.neprehliadnite