Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pokazené konzervy, študáci-čudáci a vlastenecký cholesterol

.lukáš Krivošík .názory

Koncom roka ma zaujali tri pozoruhodné články v zahraničných médiách. Sú o témach, ktoré rezonovali vlani, no sprevádzať nás budú aj rokom 2016. Nech sa páči, výber z tlače.

Lukáš Krivošík

Na niektorých amerických a britských univerzitách sa študenti zbláznili! Za politickú korektnosť bojujú s dogmatizmom Maových Červených gárd. Ich zbraňou je rozhorčovanie na sociálnych sieťach, shaming a vzťahovačné vyhľadávanie domnelého rasizmu, homofóbie, či sexizmu aj v tých najnevinnejších narážkach.

Už si z nich robí srandu aj seriál South Park. Davy ľavicovo-liberálnych študentov sa snažia prekaziť verejné debaty na univerzitnej pôde o „potenciálne urážlivých témach“. Búria sa proti prednášateľom, ktorí by ich mohli vystaviť stresu nepohodlných myšlienok...

Novinár Brendan O´Neill o tomto fenoméne napísal článok v britskom týždenníku The Spectator. Má názov: Sloboda prejavu patrí do minulého storočia. Dnešní vysokoškoláci požadujú „právo cítiť sa pohodlne“.

Treba ho čítať. Lebo ako píše autor o týchto cenzúry chtivých študentoch: „Jedného dňa budú riadiť krajinu.“

zlyhanie konzervatívcov

Keď už sme pri extrémoch, vlaňajšok sa niesol v znamení strachu z „neštandardných“ politikov – od Marine Le Penovej po Donalda Trumpa.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite