Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jozef Hajko, ekonomický expert KDH: Protiinflačné opatrenia sa miešajú s proinflačnými

.jozef Hajko .mimoparlamentné fórum .neparlamentná alternatíva

Protiinflačné opatrenia, ako ich dnes nazýva vláda, nie sú kroky proti inflácii, ale opatrenia na zmiernenie jej dosahov. Treba rozlišovať. Priznávanie osobitných kompenzačných dávok môže dokonca rast cien povzbudzovať, lebo podnieti ochotu ľudí platiť vyššie ceny a tak pôsobiť proinflačne, a nie protiinflačne.

štát musí ľuďom v časoch rekordnej inflácie pomáhať, no nie plošne a nie podľa iného kritéria, než je je sociálna odkázanosť. Ak budú dostávať kompenzačné dávky aj ľudia, ktorí ich nepotrebujú, zbytočne podporia ďalší cenový rast. Preto nie je plošné zvýšenie rodičovského bonusu či prídavkov vhodným opatrením. Podpora rodiny mala prísť od vlády tak či tak a nemala sa miešať do súčasného balíka pomoci.

Ak sú za vysokou infláciou energie, potom mala vláda siahnuť po cielenom a finančne odstupňovanom opatrení založenom na zmapovanej energetickej chudobe konkrétnych domácností.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite